Akuitania e Re

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Akuitania e Re (rajon))
Jump to navigation Jump to search
Akuitania e Re
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Bordeaux
Departamente 12 departamente
Qarqe qarqe (Arrondissement)
Kantone kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 84,061 km2
Popullsia 5 808 594 banorë
Dendësia 69 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Akuitanët e Re
Zona Kohore UTC+1
PBB
PBB për frymë
Faqja Zyrtare https://www.laregion-alpc.fr/


Akuitania e Re (frën: Nouvelle-Aquitaine) është një rajon administrativ i Francës në Jug-Perëndim të Francës reth Oqeanit Atlantik, në afërësi të Pireneve në kufi me Spanjën.