Jump to content

Alyosha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aloysha
Emri i lindjesOlena Kucher
Gjithashtu njohur siAloysha
Lindi (1986-05-14) 14 maj 1986 (38 vjeç)
BSUR, Zaporizhi (Tani Ukrainë).
Origjina Zaporizhi, Ukrainë.
Zhanretpop
Këngëtare
Vitet aktik1992-Fillim
LabeliCatapult music

Aloysha (e lindur si Olena Kucher, Ukr: Aльоша), u lind më 14 maj, 1986 në Zaporizh të BSUR (Tani Ukrainë), dhe është këngëtare ukrainase.

Alyosha filloi karierën që në moshë të vogël, fillimet i bëri në mosh 11-vjecare duke marrë pjesë në festivale ukrainase në Kiev, viteve 90-ta. Ajo në fakt u lind si Olena Kucher, por si emër të skenës iu përshtat Alyosha.

  • 2010 : ?

Këngë të njohura

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi që Ukraina heqi dorë nga Vasil Llazaroviç, i cili u selektua nga NTU me këngën "I love you", NTU bëri prap spektakël të cilin e fitoi Alyosha. Kënga fituese ishte "To Be Free" por në fakt pas disa zbulimeve u njoh se kjo këngë kishte qenë e viteve të mëparshme dhe sipas rregullave të EBU, kjo nuk lejohej. Pasi që edhe rregull këtë vit ishte që shteti të kishte këngën deri më 22 mars kur u bë edhe rradha e pjesmarrësve, Ukraina për pak u tërhoq. Por pas disa ditëve më datë 24 mars, 2010, NTU shpalli këngën "Sweet People" të selektohej për Eurosong 2010, në Oslo këtë vit.[1][2]