Kantoni Gif-sur-Yvette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Gif-sur-Yvette
Canton de Gif-sur-Yvette
—  kanton  —
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Franca )
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Essonne
Arrondissement Palaiseau
Kryeqëndra Gif-sur-Yvette
Statistika dhe Territori
Koordinatat 2°08′02″V 48°42′07″L / 2.1339253°V 48.7018093°L / 2.1339253; 48.7018093 (Kantoni Gif-sur-Yvette)Koordinatat: 2°08′02″V 48°42′07″L / 2.1339253°V 48.7018093°L / 2.1339253; 48.7018093 (Kantoni Gif-sur-Yvette)
Lartësia 57 172 m (Gabim shprehjeje: Numër i papritur)
Sipërfaqja 11,6 km2
Popullsia 20.654 banorë 2010
Dendësia 1.780,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 9130
Kantoni Gif-sur-Yvette – harta_foto

Kantoni Gif-sur-Yvette (frëngjisht: Canton de Gif-sur-Yvette) është një kantondepartamentin Essonne, rajonin Île-de-FranceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Gif-sur-Yvette. Ka sipërfaqe 11.6km2 dhe popullsi 20654 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Gif-sur-Yvette aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]