Kantoni Villebon-sur-Yvette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Villebon-sur-Yvette
Canton de Villebon-sur-Yvette
—  kanton  —
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Franca )
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Essonne
Arrondissement Palaiseau
Kryeqëndra Villebon-sur-Yvette
Statistika dhe Territori
Koordinatat 2°13′40″V 48°42′01″L / 2.22766°V 48.700223°L / 2.22766; 48.700223 (Kantoni Villebon-sur-Yvette)Koordinatat: 2°13′40″V 48°42′01″L / 2.22766°V 48.700223°L / 2.22766; 48.700223 (Kantoni Villebon-sur-Yvette)
Lartësia 43 167 m (Gabim shprehjeje: Numër i papritur)
Sipërfaqja 28,13 km2
Popullsia 23.240 banorë 2010
Dendësia 826,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 9135
Kantoni Villebon-sur-Yvette – harta_foto

Kantoni Villebon-sur-Yvette (frëngjisht: Canton de Villebon-sur-Yvette) është një kantondepartamentin Essonne, rajonin Île-de-FranceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Villebon-sur-Yvette. Ka sipërfaqe 28.13km2 dhe popullsi 23240 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Villebon-sur-Yvette aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]