Kantoni Palaiseau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Palaiseau
Canton de Palaiseau
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Essonne
Arrondissement Palaiseau
Kryeqëndra Palaiseau
Statistika dhe Territori
Koordinatat 48°42′52″V 2°14′45″L / 48.714532°V 2.245738°L / 48.714532; 2.245738 (Kantoni Palaiseau)Koordinatat: 48°42′52″V 2°14′45″L / 48.714532°V 2.245738°L / 48.714532; 2.245738 (Kantoni Palaiseau)
Lartësia 47 159 m (Gabim shprehjeje: Numër i papritur)
Sipërfaqja 18,92 km2
Popullsia 40.621 banorë 2010
Dendësia 2.146,99 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 9122
Kantoni Palaiseau – harta_foto

Kantoni Palaiseau (frëngjisht: Canton de Palaiseau) është një kantondepartamentin Essonne, rajonin Île-de-FranceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Palaiseau. Ka sipërfaqe 18.92km2 dhe popullsi 40621 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Palaiseau aktualisht përbëhet nga 2 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]