Kantoni Longjumeau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Longjumeau
Canton de Longjumeau
—  kanton  —
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Franca )
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Essonne
Arrondissement Palaiseau
Kryeqëndra Longjumeau
Statistika dhe Territori
Koordinatat 2°17′45″V 48°41′39″L / 2.295845°V 48.694263°L / 2.295845; 48.694263 (Kantoni Longjumeau)Koordinatat: 2°17′45″V 48°41′39″L / 2.295845°V 48.694263°L / 2.295845; 48.694263 (Kantoni Longjumeau)
Lartësia 36 93 m (Gabim shprehjeje: Numër i papritur)
Sipërfaqja 13,37 km2
Popullsia 42.306 banorë 2010
Dendësia 3.164,25 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 9114
Kantoni Longjumeau – harta_foto

Kantoni Longjumeau (frëngjisht: Canton de Longjumeau) është një kantondepartamentin Essonne, rajonin Île-de-FranceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Longjumeau. Ka sipërfaqe 13.37km2 dhe popullsi 42306 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Longjumeau aktualisht përbëhet nga 4 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]