Kantoni La Ferté-Alais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Ferté-Alais
Canton de Ferté-Alais
—  kanton  —
Koordinatat nuk gjenden ose janë jashtë mbulimit të hartës (Franca )
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Essonne
Arrondissement Étampes
Kryeqëndra La Ferté-Alais
Statistika dhe Territori
Koordinatat 2°20′53″V 48°28′54″L / 2.3479843°V 48.4815734°L / 2.3479843; 48.4815734 (Kantoni La Ferté-Alais)Koordinatat: 2°20′53″V 48°28′54″L / 2.3479843°V 48.4815734°L / 2.3479843; 48.4815734 (Kantoni La Ferté-Alais)
Lartësia 47 156 m (Gabim shprehjeje: Numër i papritur)
Sipërfaqja 110,22 km2
Popullsia 24.362 banorë 2010
Dendësia 221,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 9111
Kantoni La Ferté-Alais – harta_foto

Kantoni La Ferté-Alais (frëngjisht: Canton de La Ferté-Alais) është një kantondepartamentin Essonne, rajonin Île-de-FranceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Ferté-Alais. Ka sipërfaqe 110.22km2 dhe popullsi 24362 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Ferté-Alais aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]