Kantoni Londinières

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Londinières
Canton de Londinières
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Londinières

Grandcourt.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Arrondissement Dieppe
Kryeqëndra Londinières
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°50′13″V 1°25′00″L / 49.836944°V 1.416667°L / 49.836944; 1.416667 (Kantoni Londinières)Koordinatat: 49°50′13″V 1°25′00″L / 49.836944°V 1.416667°L / 49.836944; 1.416667 (Kantoni Londinières)
Lartësia 40 - 224 m (n.n.d)
Sipërfaqja 194,62 km2
Popullsia 5.265 banorë (2014)
Dendësia 27
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0235
Kodi Postar 76660
Kodi statistikor INSEE 7634
Vendndodhja
Kantoni Londinières – harta_foto

Kantoni Londinières (frëngjisht: Canton de Londinières) ishte një kantondepartamentin Seine-Maritime, rajonin NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Londinières. Ka sipërfaqe 194,62km2 dhe popullsi 5265 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Eu në veri, kantoni Envermeu në veri-perëndim, kantoni Bellencombre në jug-perëndim, kantoni Neufchâtel-en-Bray në jug dhe kantoni Blangy-sur-Bresle në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Londinières aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Bailleul-Neuville 197 (2014) 13,14 15 ban./km² 76052 76660
Baillolet 108 (2014) 8,74 12 ban./km² 76053 76660
Bures-en-Bray 319 (2014) 10,99 29 ban./km² 76148 76660
Clais 257 (2014) 12,45 21 ban./km² 76175 76660
Croixdalle 264 (2014) 11 24 ban./km² 76202 76660
Fréauville 131 (2014) 5,41 24 ban./km² 76280 76660
Fresnoy-Folny 707 (2014) 13,12 54 ban./km² 76286 76660
Grandcourt 362 (2014) 22,44 16 ban./km² 76320 76660
Londinières 1306 (2014) 18,79 70 ban./km² 76392 76660
Osmoy-Saint-Valery 355 (2014) 16,21 22 ban./km² 76487 76660
Preuseville 123 (2014) 9,05 14 ban./km² 76511 76660
Puisenval 28 (2014) 4,88 6 ban./km² 76512 76660
Saint-Pierre-des-Jonquières 86 (2014) 8,31 10 ban./km² 76635 76660
Sainte-Agathe-d’Aliermont 312 (2014) 7,97 39 ban./km² 76553 76660
Smermesnil 413 (2014) 12,81 32 ban./km² 76677 76660
Wanchy-Capval 352 (2014) 19,31 18 ban./km² 76749 76660

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1945-1958 - Gaston Découvert (RPF pastaj Te djathtët e ndryshëm)
  • 1958-1960 - Jean Simon (Te djathtët e ndryshëm)
  • 1960-1973 - Paul Godouet (Te djathtët e ndryshëm pastaj UDR))
  • 1973-1992 - Jean-Pierre Dancourt (Te djathtët e ndryshëm)
  • 1992-2015 - Michel Fouquet (majtë të ndryshme)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19625.485—    
19685.913+7.8%
19755.425−8.3%
19825.014−7.6%
19904.747−5.3%
19994.726−0.4%
20065.137+8.7%
20095.130−0.1%
20115.235+2.0%
20125.251+0.3%
20135.303+1.0%
20145.265−0.7%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]