Kantoni Grand-Couronne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Grand-Couronne
kanton
Popullsia
 • Gjithsej23.702

Kantoni Grand-Couronne (frëngjisht: Canton de Grand-Couronne) ishte një kantondepartamentin Seine-Maritime, rajonin Haute-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Grand-Couronne. Ka sipërfaqe 79,34km2 dhe popullsi 23702 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Le Grand-Quevilly në veri-lindje, kantoni Maromme në veri, kantoni Routot në perëndim, kantoni Elbeuf në jug dhe kantoni Saint-Étienne-du-Rouvray në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Grand-Couronne aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
La Bouille 778 (2013) 1,27 613 ban./km² 76131 76530
Grand-Couronne 9937 (2013) 16,93 587 ban./km² 76319 76530
Hautot-sur-Seine 393 (2013) 2,16 182 ban./km² 76350 76113
Moulineaux 962 (2013) 3,47 277 ban./km² 76457 76530
Petit-Couronne 9097 (2013) 12,8 711 ban./km² 76497 76650
Sahurs 1290 (2013) 11,23 115 ban./km² 76550 76113
Saint-Pierre-de-Manneville 801 (2013) 10,21 78 ban./km² 76634 76113
Val-de-la-Haye 705 (2013) 10,16 69 ban./km² 76717 76380

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17936.666—    
18665.166−22.5%
18764.708−8.9%
18864.741+0.7%
196213.140+177.2%
196815.262+16.1%
197517.250+13.0%
198219.634+13.8%
199022.469+14.4%
199922.779+1.4%
200622.857+0.3%
200723.370+2.2%
200823.414+0.2%
200923.536+0.5%
201023.711+0.7%
201123.867+0.7%
201224.012+0.6%
201323.963−0.2%
201423.702−1.1%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]