Jump to content

Kantoni Longueville-sur-Scie

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Longueville-sur-Scie
kanton
Popullsia
 • Gjithsej8.154

Kantoni Longueville-sur-Scie (frëngjisht: Canton de Longueville-sur-Scie) ishte një kantondepartamentin Seine-Maritime, rajonin NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Longueville-sur-Scie. Ka sipërfaqe 123.43km2 dhe popullsi 8154 banorë.

Ajo kufizohet kantoni Offranville në veri, kantoni Bacqueville-en-Caux në perëndim, kantoni Tôtes në jug-perëndim, kantoni Bellencombre në jug-lindje dhe kantoni Envermeu në veri-lindje.

Përbërja aktuale

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Longueville-sur-Scie aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Anneville-sur-Scie 442 (2014) 5,41 82 ban./km² 76019 76590
Belmesnil 464 (2014) 3,03 153 ban./km² 76075 76590
Bertreville-Saint-Ouen 358 (2014) 6,67 54 ban./km² 76085 76590
Le Bois-Robert 331 (2014) 4,95 67 ban./km² 76112 76590
Le Catelier 242 (2014) 3,84 63 ban./km² 76162 76590
Les Cent-Acres 62 (2014) 5,08 12 ban./km² 76168 76590
La Chapelle-du-Bourgay 129 (2014) 2,99 43 ban./km² 76170 76590
La Chaussée 572 (2014) 8,08 71 ban./km² 76173 76590
Criquetot-sur-Longueville 212 (2014) 7,22 29 ban./km² 76197 76590
Crosville-sur-Scie 242 (2014) 3,51 69 ban./km² 76205 76590
Dénestanville 253 (2014) 2,69 94 ban./km² 76214 76590
Heugleville-sur-Scie 622 (2014) 13,09 48 ban./km² 76360 76720
Lintot-les-Bois 185 (2014) 2,81 66 ban./km² 76389 76590
Longueville-sur-Scie 975 (2014) 3,96 246 ban./km² 76397 76590
Manéhouville 218 (2014) 4,28 51 ban./km² 76405 76590
Muchedent 129 (2014) 7,05 18 ban./km² 76458 76590
Notre-Dame-du-Parc 153 (2014) 3,01 51 ban./km² 76478 76590
Saint-Crespin 290 (2014) 6,35 46 ban./km² 76570 76590
Saint-Germain-d’Étables 269 (2014) 7,26 37 ban./km² 76582 76590
Saint-Honoré 190 (2014) 3,02 63 ban./km² 76589 76590
Sainte-Foy 572 (2014) 7 82 ban./km² 76577 76590
Torcy-le-Grand 744 (2014) 8,75 85 ban./km² 76697 76590
Torcy-le-Petit 500 (2014) 3,66 137 ban./km² 76698 76590

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Popullsia në vite
VitiPop.±%
19625.682—    
19686.149+8.2%
19756.046−1.7%
19826.684+10.6%
19907.080+5.9%
19997.091+0.2%
20067.436+4.9%
20087.726+3.9%
20097.814+1.1%
20117.974+2.0%
20128.022+0.6%
20138.091+0.9%
20148.154+0.8%


Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]