Kantoni Aumale

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Aumale
kanton
Popullsia
 • Gjithsej7.028

Kantoni Aumale (frëngjisht: Canton d'Aumale) ishte një kantondepartamentin Seine-Maritime, rajonin NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Aumale. Ka sipërfaqe 185.78km2 dhe popullsi 7028 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Hornoy-le-Bourg dhe kantoni Oisemont në veri-lindje, kantoni Blangy-sur-Bresle në veri, kantoni Neufchâtel-en-Bray në perëndim, kantoni Forges-les-Eaux në jug-perëndim, kantoni Formerie në jug-lindje dhe kantoni Poix-de-Picardie në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aumale aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Aubéguimont 201 (2014) 4,85 41 ban./km² 76028 76390
Aumale 2.271 (2014) 9,06 251 ban./km² 76035 76390
Le Caule-Sainte-Beuve 485 (2014) 16,71 29 ban./km² 76166 76390
Conteville 514 (2014) 13,71 37 ban./km² 76186 76390
Criquiers 659 (2014) 23,6 28 ban./km² 76199 76390
Ellecourt 137 (2014) 4,45 31 ban./km² 76233 76390
Haudricourt 450 (2014) 29,98 15 ban./km² 76344 76390
Illois 387 (2014) 14,54 27 ban./km² 76372 76390
Landes-Vieilles-et-Neuves 138 (2014) 7,09 19 ban./km² 76381 76390
Marques 217 (2014) 13,05 17 ban./km² 76411 76390
Morienne 175 (2014) 8,91 20 ban./km² 76606 76390
Nullemont 138 (2014) 5,65 24 ban./km² 76479 76390
Richemont 482 (2014) 10,69 45 ban./km² 76527 76390
Ronchois 163 (2014) 8,62 19 ban./km² 76537 76390
Vieux-Rouen-sur-Bresle 611 (2014) 14,92 41 ban./km² 76739 76390

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1945-1955 - Lucien Fournot (Radical)
  • 1955-1961 - Jean-Noël Yvart (Te djathtët e ndryshëm)
  • 1961-1973 - Edmond Guillemarre ([UNR]] pastaj Te djathtët e ndryshëm)
  • 1973-1998 - Marcel Fourquez (Te majte e ndryshëm pastaj Te djathtët e ndryshëm)
  • 1998-2011 - Pierre-Marie Duhamel (Te djathtët e ndryshëm pastaj UMP)
  • 2011-2015 - Virginie Lucot-Avril (UMP)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19627.374—    
19687.965+8.0%
19757.641−4.1%
19827.241−5.2%
19907.185−0.8%
19996.979−2.9%
20066.930−0.7%
20087.041+1.6%
20097.107+0.9%
20117.118+0.2%
20127.073−0.6%
20137.077+0.1%
20147.028−0.7%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]