Jump to content

Kantoni Lillebonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kantoni Lillebonne
kanton
Popullsia
 • Gjithsej28.458

Kantoni Lillebonne (frëngjisht: Canton de Lillebonne) ishti një kantondepartamentin Seine-Maritime, rajonin NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Lillebonne. Ka sipërfaqe 136,62km2 dhe popullsi 28458 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Bolbec në veri, kantoni Saint-Romain-de-Colbosc në perëndim, kantoni Quillebeuf-sur-Seine në jug dhe kantoni Caudebec-en-Caux në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lillebonne aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Auberville-la-Campagne 654 (2013) 4,78 137 ban./km² 76031 76170
La Frénaye 2.070 (2013) 10,02 207 ban./km² 76281 76170
Grand-Camp 655 (2013) 4,91 133 ban./km² 76318 76170
Lillebonne 8.972 (2013) 14,66 612 ban./km² 76384 76170
Mélamare 816 (2013) 6,35 129 ban./km² 76421 76170
Norville 900 (2013) 11,69 77 ban./km² 76471 76330
Port-Jérôme-sur-Seine 9.531 (2013) 18,74 509 ban./km² 76476 76330
Petiville 1.074 (2013) 16,74 64 ban./km² 76499 76330
Saint-Antoine-la-Forêt 1.036 (2013) 6,44 161 ban./km² 76556 76170
Saint-Jean-de-Folleville 832 (2013) 13,73 61 ban./km² 76592 76170
Saint-Maurice-d’Ételan 313 (2013) 14,24 22 Einw./km² 76622 76170
Saint-Nicolas-de-la-Taille 1.427 (2013) 9,25 154 Einw./km² 76627 76170
La Trinité-du-Mont 794 (2013) 2,06 385 Einw./km² 76712 76170
Triquerville 364 (2013) 3,01 121 Einw./km² 76713 76170

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196218.378—    
196821.521+17.1%
197525.349+17.8%
198226.501+4.5%
199027.276+2.9%
199927.596+1.2%
200628.155+2.0%
200828.034−0.4%
200927.963−0.3%
201127.708−0.9%
201227.873+0.6%
201328.045+0.6%
201428.458+1.5%

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]