Kantoni Argueil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Argueil
Canton d'Argueil
—  kanton  —
Pamje nga Kantoni Argueil

La Chapelle-Saint-Ouen.

Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Arrondissement Dieppe
Kryeqëndra Argueil
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°32′30″V 1°30′57″L / 49.5417°V 1.5158°L / 49.5417; 1.5158 (Kantoni Argueil)Koordinatat: 49°32′30″V 1°30′57″L / 49.5417°V 1.5158°L / 49.5417; 1.5158 (Kantoni Argueil)
Lartësia 53 - 231 m (n.n.d)
Sipërfaqja 180,5 km2
Popullsia 6.025 banorë (2014)
Dendësia 33
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0235
Kodi statistikor INSEE 7601
Vendndodhja
Kantoni Argueil – harta_foto

Kantoni Argueil (frëngjisht: Canton d'Argueil) ishte një kantondepartamentin Seine-Maritime, rajonin NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit ishte Argueil. Ka sipërfaqe 180.5km2 dhe popullsi 6025 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet kantoni Forges-les-Eaux në veri, kantoni Buchy në veri-perëndim, kantoni Darnétal në perëndim, kantoni Lyons-la-Forêt në jug dhe kantoni Gournay-en-Bray në lindje.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Argueil aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Argueil 333 (2013) 6,95 48 ban./km² 76025 76780
Beauvoir-en-Lyons 633 (2013) 33,29 19 ban./km² 76067 76220
La Chapelle-Saint-Ouen 116 (2014) 7,85 15 ban./km² 76171 76780
Croisy-sur-Andelle 566 (2014) 3,83 148 ban./km² 76201 76780
La Feuillie 1.310 (2014) 39,76 33 ban./km² 76263 76220
Fry 167 (2014) 8,03 21 ban./km² 76292 76780
La Hallotière 219 (2014) 3,75 58 ban./km² 76338 76780
La Haye 359 (2014) 6,74 53 ban./km² 76352 76780
Hodeng-Hodenger 280 (2014) 11,54 24 ban./km² 76364 76780
Mésangueville 174 (2014) 10,55 16 ban./km² 76426 76780
Le Mesnil-Lieubray 102 (2014) 5,94 17 ban./km² 76431 76780
Morville-sur-Andelle 323 (2014) 5,17 62 ban./km² 76455 76780
Nolléval 445 (2014) 9,93 45 ban./km² 76469 76780
Saint-Lucien 244 (2014) 9,3 26 ban./km² 76601 76780
Sigy-en-Bray 754 (2014) 17,87 42 ban./km² 76676 76780

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19624.255—    
19684.643+9.1%
19754.390−5.4%
19824.342−1.1%
19904.355+0.3%
19994.570+4.9%
20064.945+8.2%
20085.157+4.3%
20095.305+2.9%
20115.504+3.8%
20125.568+1.2%
20135.924+6.4%
20146.025+1.7%


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]