Kantoni Le Grand-Quevilly

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kantoni Le Grand-Quevilly
Canton du Grand-Quevilly
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Seine-Maritime
Arrondissement Rouen
Kryeqëndra Le Grand-Quevilly
Statistika dhe Territori
Koordinatat 49°24′26″V 1°03′11″L / 49.407222°V 1.053056°L / 49.407222; 1.053056 (Kantoni Le Grand-Quevilly)Koordinatat: 49°24′26″V 1°03′11″L / 49.407222°V 1.053056°L / 49.407222; 1.053056 (Kantoni Le Grand-Quevilly)
Lartësia 1 - 68 m (n.n.d)
Sipërfaqja 11,11 km2
Popullsia 25.273 banorë (2014)
Dendësia 2275
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
 •  ora verore +2
Prefiksi 0235
Kodi Postar 76120
Kodi statistikor INSEE 7664
Kantoni Le Grand-Quevilly – harta_foto

Kantoni Le Grand-Quevilly (frëngjisht: Canton du Grand-Quevilly) është një kantondepartamentin Seine-Maritime, rajonin NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Grand-Quevilly. Ka sipërfaqe 11,11km2 dhe popullsi 25273 banorë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ajo kufizohet kantoni Sotteville-lès-Rouen-Ouest në veri-lindje, kantoni Le Petit-Quevilly dhe kantoni Rouen-6 në veri, kantoni Maromme në perëndim, kantoni Grand-Couronne në jug dhe kantoni Saint-Étienne-du-Rouvray në lindje.

Administrimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Përbërja aktuale[redakto | redakto tekstin burimor]

Kantoni Le Grand-Quevilly aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Komunë Popullsia Vit Sipërfaqja km² Dendësia Kodi INSEE Kodi Postar
Le Grand-Quevilly 25273 (2014) 11,11 2275 ban./km² 76322 76120

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia në vite
Viti Pop. ±%
1793 1.241 —    
1800 1.235 −0.5%
1806 1.278 +3.5%
1821 1.460 +14.2%
1831 1.578 +8.1%
1836 1.440 −8.7%
1841 1.585 +10.1%
1846 1.598 +0.8%
1851 1.555 −2.7%
1856 1.557 +0.1%
1861 1.548 −0.6%
1866 1.519 −1.9%
1872 1.613 +6.2%
1876 1.618 +0.3%
1881 1.731 +7.0%
1886 1.813 +4.7%
1891 1.773 −2.2%
1896 2.132 +20.2%
1901 2.048 −3.9%
1906 2.209 +7.9%
1911 2.458 +11.3%
1921 4.120 +67.6%
1926 6.264 +52.0%
1931 7.683 +22.7%
1936 8.942 +16.4%
1946 9.857 +10.2%
1954 13.565 +37.6%
1962 18.727 +38.1%
1968 25.611 +36.8%
1975 31.963 +24.8%
1982 31.650 −1.0%
1990 27.658 −12.6%
1999 26.679 −3.5%
2006 26.226 −1.7%
2007 26.162 −0.2%
2008 25.826 −1.3%
2009 25.160 −2.6%
2010 24.930 −0.9%
2011 24.637 −1.2%
2012 24.563 −0.3%
2013 24.967 +1.6%
2014 25.273 +1.2%


Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]