Çabiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Çabiq
Fshat
noform
Pamje e fshatit Çabiq
Vendndodhja
Çabiq is located in Kosova
Çabiq
Çabiq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Klinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Llapushë
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Targa ks
Koordinatat 42° 35′ 46″ Veri

20° 42′ 52″ Lindje

Çabiq është një vendbanim në komunën e Klinës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çabiqi kufizohet dhe me tre fshatra të tjerë: Caravik, Zabërgjë dhe Ujmirë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çabiqi në vazhdimësi ka pasur një shumicë popullsie etnike shqiptare.

Popullsia gjatë viteve 1948-1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti - 1948: 390

Viti - 1953: 440

Viti - 1961: 580

Viti - 1971: 714

Viti - 1981: 956

Viti - 1991: 1136

Viti - 2011: 862 [1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çabiqi është vendlindja e komandantit: Mujë Krasniqit i njohur me pseudonimin e tij Kapuqi. Në këtë fshat po ashtu gjendet dhe kulla e tij.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]