Çabiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çabiq
Fshat
Pamje e fshatit Çabiq
Pamje e fshatit Çabiq
Targatks

Çabiq është një vendbanim në komunën e Klinës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çabiqi kufizohet dhe me tre fshatra të tjerë: Caravik, Zabërgjë dhe Ujmirë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çabiqi në vazhdimësi ka pasur një shumicë popullsie etnike shqiptare.

Popullsia gjatë viteve 1948-1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti - 1948: 390

Viti - 1953: 440

Viti - 1961: 580

Viti - 1971: 714

Viti - 1981: 956

Viti - 1991: 1136

Viti - 2011: 862 [1]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çabiqi është vendlindja e komandantit: Mujë Krasniqit i njohur me pseudonimin e tij Kapuqi. Në këtë fshat po ashtu gjendet dhe kulla e tij.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]