Shtupeli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Shtupeli
Fshat
Vendndodhja
Shtupeli is located in Kosova
Shtupeli
Shtupeli
42°36′21″V 20°48′44″L / 42.6057°V 20.8122°L / 42.6057; 20.8122Koordinatat: 42°36′21″V 20°48′44″L / 42.6057°V 20.8122°L / 42.6057; 20.8122
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Klinë
Rajoni Pejë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 480 m (m.n.d.)
Popullsia 771 banorë (2011)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Kodi Postal 32000
Prefiksi (+381) 39


Shtupeli është një fshat i vogël në Kosovë, me një numër të vogël të shtëpive. Brenda fshatit janë disa familje, të tilla si Grabanicë, Kerellaj, Jakupaj dhe Dallaver.


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Evolucioni historik i popullsisë në lokalitet[redakto | redakto tekstin burimor]

Historiku i popullsisë Shtupeli
Viti 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2011
Popullsia 631 666 777 960 1086 1258 771

Traditat[redakto | redakto tekstin burimor]

Kuzhina[redakto | redakto tekstin burimor]

Njerëz të rëndësishëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Daniele Novara2000, merr nga Reggio Terzo Mondo, OJQ i Reggio Emilia detyrën e ndërtimit të një shkolle në Shtupel, nga dy deri në pesë vjet. Më 2001, promovon një formë të re të ndihmës në menaxhimin e konflikteve.

Shënime[redakto | redakto tekstin burimor]


Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]