Jorgo Alkaios

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Giorgos Alkaios
Γιώργος Αλκαίος
Informacione
Emri Giorgos Vasiliu
Pseudonim(e) Giorgos Alkeos
Lindja (1971-12-24) 24 Dhjetor, 1971 (46 vjeç)
Prejardhja Flag of Greece.svg Athinë, Greqi
Zhanri Pop, Modern Laika
Profesion(e) Këngëtarë
Label BMG Greece, Sony Music Greece, Alpha Records, Virus Music, Friends Music Factory
Vite aktiv 1989-Fillim
Webfaqja
Faqja Zyrtare

Giorgos Alkaios (Γιώργος Αλκαίος) është një këngëtarë nga Greqia

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Alkaios u lind më 24 dhjetor, 1971AthinëGreqisë. Ai u lind nga një prind Grek dhe një prind portugez, me emër Giogros Alkeos. Pas lindjes Alkaios u shpërngul në Boston, ShBA. Ai jetoi atje deri në moshën 3 vjecare.[1] Pasi ai nuk mundi të jetoj me prindërit ai kur u kthye në Greqi, u rrit nga e gjyshja Anna, ku e ndihmoi atë gjer në moshën 9-vjecare, dhe që atëherë Alkaios ka gjetur punë. Kur filloi karierën muzikore në vitet 80-ta si emër të skenës Alkaios e ndërroi me Giorgos Alkaios, duke e bërë emër Grek tipikal.

Diskografia[redakto | redakto tekstin burimor]

 • 1992: Ti Ti
 • 1992: Me ligo trak
 • 1993: Koita me
 • 1994: Den peirazei
 • 1995: Anef logou (Gold - 30,000)
 • 1996: Entos Eaftou (Platinum - 60,000)
 • 1997: En Psychro (Platinum - 50,000)
 • 1998: Ichi siopis (Platinum - 50,000)
 • 1999: The remix EP
 • 1999: Ta dika mou tragoudia (the best of 92-99)
 • 1999: Sirmatoplegma (Gold - 25,000)
 • 2000: Pro ton pylon
 • 2001: Oxygono
 • 2002: Karma
 • 2002: Ta tragoudia mou (the best)
 • 2003: Kommatia psychis
 • 2004: Aithousa Anamonis/Special edition
 • 2005: Live tour
 • 2006: Nihtes apo fos
 • 2007: Eleftheros
 • 2008: To Diko Mas Paramithi

Eurosong 2010[redakto | redakto tekstin burimor]

Giorgos Alkaios u kandidua në kombëtaren e madhe të Greqisë në Eurosong, dhe ai e fitoi këtë event. Alkaios di riprezantojë GreqinëEurosong 2010 pikërisht në Oslo!. Kënga e tij quhet "OPA" dhe do performohet me grupin Friends.[2][3]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Faqja Zyrtare

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]