Kantoni Château-Salins

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Château-Salins
Canton de Château-Salins
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Château-Salins
Kryeqëndra Château-Salins
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 225,55 km2
Popullsia 6.487 banorë 1999
Dendësia 28,76 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5706

Kantoni Château-Salins (frëngjisht: Canton de Château-Salins) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Château-Salins. Ka sipërfaqe 225.55km2 dhe popullsi 6487 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Château-Salins aktualisht përbëhet nga 31 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Claude Cornet

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]