Kantoni Dieuze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Dieuze
Canton de Dieuze
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Château-Salins
Kryeqëndra Dieuze
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 162,2 km2
Popullsia 7.165 banorë 1999
Dendësia 44,17 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5708

Kantoni Dieuze (frëngjisht: Canton de Dieuze) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Dieuze. Ka sipërfaqe 162.2km2 dhe popullsi 7165 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Dieuze aktualisht përbëhet nga 22 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Fernand Lormant

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]