Kantoni Delme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Delme
Canton de Delme
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Château-Salins
Kryeqëndra Delme
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 207,88 km2
Popullsia 4.760 banorë 1999
Dendësia 22,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5707

Kantoni Delme (frëngjisht: Canton de Delme) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Delme. Ka sipërfaqe 207.88km2 dhe popullsi 4760 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Delme aktualisht përbëhet nga 35 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Brice Lerond

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]