Kantoni Fameck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Fameck
Canton de Fameck
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Thionville-Ouest
Kryeqëndra Fameck
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 25,03 km2
Popullsia 20.124 banorë 1999
Dendësia 804 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5745

Kantoni Fameck (frëngjisht: Canton de Fameck) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Fameck. Ka sipërfaqe 25.03km2 dhe popullsi 20124 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Fameck aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Clément Arnould

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]