Kantoni Faulquemont

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Faulquemont
Canton de Faulquemont
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Boulay-Moselle
Kryeqëndra Faulquemont
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 245,1 km2
Popullsia 22.229 banorë 1999
Dendësia 90,69 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5709

Kantoni Faulquemont (frëngjisht: Canton de Faulquemont) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Faulquemont. Ka sipërfaqe 245.1km2 dhe popullsi 22229 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Faulquemont aktualisht përbëhet nga 31 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - François Lavergne

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]