Kantoni Fontoy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Fontoy
Canton de Fontoy
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Thionville-Ouest
Kryeqëndra Fontoy
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 121,21 km2
Popullsia 21.406 banorë 1999
Dendësia 176,6 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5711

Kantoni Fontoy (frëngjisht: Canton de Fontoy) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Fontoy. Ka sipërfaqe 121.21km2 dhe popullsi 21406 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Fontoy aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - M. Jacky ALIVENTI (PS)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]