Kantoni Montigny-lès-Metz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montigny-lès-Metz
Canton de Montigny-lès-Metz
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Metz-Campagne
Kryeqëndra Montigny-lès-Metz
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 36,3 km2
Popullsia 29.890 banorë 1999
Dendësia 823,42 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5720

Kantoni Montigny-lès-Metz (frëngjisht: Canton de Montigny-lès-Metz) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montigny-lès-Metz. Ka sipërfaqe 36.3km2 dhe popullsi 29890 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montigny-lès-Metz aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Lucien Vetsch

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]