Kantoni Ars-sur-Moselle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ars-sur-Moselle
Canton d'Ars-sur-Moselle
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Metz-Campagne
Kryeqëndra Ars-sur-Moselle
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 144,27 km2
Popullsia 21.291 banorë 1999
Dendësia 147,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5713

Kantoni Ars-sur-Moselle (frëngjisht: Canton d'Ars-sur-Moselle) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ars-sur-Moselle. Ka sipërfaqe 144.27km2 dhe popullsi 21291 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ars-sur-Moselle aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Claude Wannenmacher

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]