Kantoni Hayange

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Hayange
Canton de Hayange
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Thionville-Ouest
Kryeqëndra Hayange
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 26,15 km2
Popullsia 20.061 banorë 1999
Dendësia 767,15 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5715

Kantoni Hayange (frëngjisht: Canton de Hayange) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Hayange. Ka sipërfaqe 26.15km2 dhe popullsi 20061 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Hayange aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Philippe David

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]