Kantoni Volmunster

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Volmunster
Canton de Volmunster
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Sarreguemines
Kryeqëndra Volmunster
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 132,52 km2
Popullsia 6.030 banorë 1999
Dendësia 45,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5736

Kantoni Volmunster (frëngjisht: Canton de Volmunster) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Volmunster. Ka sipërfaqe 132.52km2 dhe popullsi 6030 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Volmunster aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]