Kantoni Stiring-Wendel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Stiring-Wendel
Canton de Stiring-Wendel
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Forbach
Kryeqëndra Stiring-Wendel
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 52,26 km2
Popullsia 30.791 banorë 1999
Dendësia 589,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5751

Kantoni Stiring-Wendel (frëngjisht: Canton de Stiring-Wendel) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Stiring-Wendel. Ka sipërfaqe 52.26km2 dhe popullsi 30791 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Stiring-Wendel aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Claude Holtz

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]