Kantoni Phalsbourg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Phalsbourg
Canton de Phalsbourg
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Moselle
Arrondissement Sarrebourg
Kryeqëndra Phalsbourg
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 183,31 km2
Popullsia 16.709 banorë 1999
Dendësia 91,15 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5724

Kantoni Phalsbourg (frëngjisht: Canton de Phalsbourg) është një kantondepartamentin Moselle, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Phalsbourg. Ka sipërfaqe 183.31km2 dhe popullsi 16709 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Phalsbourg aktualisht përbëhet nga 26 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Patrick Reichheld

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]