Qyteti pa reklama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Qyteti pa reklama është një roman i shkruar nga Ismail Kadare më 1959 gjatë periudhës kur ishte me studime në Bashkimin Sovjetik. Kadare e filloi romanin në Tiranë dhe e vazhdoi në Moskë duke përdorur kaseta regjistruese[1] Autori në këtë roman sfidoi hapur metodën socrealiste në letërsi. Kundërshton frymën pozitive e heronjtë pozitivë që proklamonte realizmi socialist duke e paraqitur protagonistin njeri me karakter të dobët që merret me falsifikime, përmes të cilave arrin majat e suksesit intelektual.[2]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thelbi i romanit është karrierizmi. [3] Protagonisti i romanit është mësuesi i ri Gjon Kurti, i cili dërgohet në qytetin provincial N për të dhënë mësim, përkundër dëshirës së tij për të qëndruar në kryeqytet dhe për të pasur karrierë akademike. Aty njihet me kimistin Mentor Rada dhe poetin Eugjen Peri. Gjonit i duket vetja i dështuar. Thur një plan për tu bërë profesor i Akademisë në Tiranë. [1]

Fton miqtë e rinj Mentorin dhe Eugjenin të bashkëpunojnë në falsifikimin e një dokumenti. Plani i tij është që të shkruajë një tekst jofetar në dialektin toskë të cilin e flisnin shumica e anëtarëve të lartë të partisë komuniste dhe ta datojë në vitin 1387. Dokumenti duhej të ishte i pëlqyeshëm për Akademinë e Shkencave dhe të vërtetonte se vetëdija klasore u shfaq te toskët e jugut dhe jo te gegët e veriut.[3]

Gjoni merr përsipër shkrimin e kësaj letre, Mentori do përgatiste letrën dhe bojën, kurse poeti Eugjeni do të falsifikonte një fragment të një poezie të humbur të Andon Zako Çajupit e cila do të përforconte mesazhin e letrës se shqiptarët duhet të luftojnë kundër klasave shfrytëzuese. [3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Peter Morgan (2011). Ismail Kadare: shkrimtari dhe diktatura, 1957-1990. Tirana: Shtëpia botuese 55. ff. 54–55. ISBN 9789928106124. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ndue Ukaj (27 maj 2016). "Ismail Kadare: Letërsia, identiteti dhe historia". Gazeta Ekspress. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 mars 2017. Marrë më 2017-09-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c Peter Morgan (2011). Ismail Kadare: shkrimtari dhe diktatura, 1957-1990. Tirana: Shtëpia botuese 55. ff. 56–57. ISBN 9789928106124. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)