Autobiografia e popullit në vargje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Autobiografia e popullit në vargje është një përmbledhje me shënime letrare të Ismail Kadaresë, botuar së pari më 1971. Në këtë vëllim trajton poezinë dhe legjendat popullore shqiptare.[1]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Keto shenime jane shkruar dhe botuar ne shtypin letrar ne vitet '70.Si te tilla,ato kane gjurmet e kohes,te cilar ne gjinine e eseistikes kane qene me te ndjeshme sesa ne krijimtarine e mirfillte letrare.

Përkthimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1987 u botua përkthimi i veprës në gjuhën angleze nga shtëpia botuese "8 Nëntori" në Tiranë.[2]

Ribotime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U ribotua sërish më 1980 nga shtëpia botuese "Naim Frashëri" në Tiranë.[2] "Onufri", viti i botimit 2002. Faqet e librit 176. ISBN 99927-53-18-8

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wojciech Roszkowski, Jan Kofman (2016). Biographical Dictionary of Central and Eastern Europe in the Twentieth Century. Routledge. fq. 418–419. ISBN 9781317475941. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Contemporary Authors, Volume 161". Gale Research International, Limited. 1998. fq. 194. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)