Mjegullat e Tiranës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mjegullat e Tiranës
AutoriIsmail Kadare
Titulli origjinalMjegullat e Tiranës
ShtetiShqipëria
GjuhaShqip
ZhanriRoman
BotuesiShtepia botuese "Onufri"
Botimi2014
Botimi shqip2014
Media tipi
Faqe310
ISBN978-9928-186-04-1

Mjegullat e Tiranës është romani i parë i shkrimtarit Ismail Kadare, i shkruar që në vitet 1957-58, kur ishte student në Fakultetin e Gjuhës dhe Letërsisë,[1] dhe i botuar vetëm në vitin 2014 nga shtëpia botuese "Onufri".

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli i romanit sipas dorëshkrimit origjinal të Kadaresë ishte "Dashuria e dytë"; dhe në qendër të ngjarjeve është një histori dashurie që zhvillohet në Tiranës diktatoriale socialiste të pas viteve '50.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kadare, Ismail (30 maj 2014). Intervistuar nga Viola Isufaj. "E dashura e fakultetit si ma shpërfytyroi kolegu im në roman: ["Mjegullat e Tiranës", Ismail Kadare]". Shqiptarja.com. 125: 16–17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]