Kukulla (roman)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kukulla është roman i autorit shqiptar Ismail Kadare botuar nga shtëpia botuese Onufri në vitin 2015. Fillimisht ishte pjesë e librit Mëngjeset në Kafe Rostand botuar më 2014 , por më vonë u botua si libër me vete, së pari në Francë (nën titullin La Poupee), e pastaj në shqip.[1] Romani ka nuanca autobiografike dhe trajton tematikën e nënës së autorit, zonjës Hatixhe Dobi, së cilës i referohet me nofkën "Kukulla".

Përmbajtja[redakto | redakto tekstin burimor]

Në këtë roman Kadare përshkruan hollësisht figurën e nënës së tij, të cilën kurrë nuk kishte mundur ta kuptonte plotësisht. Mundohet të zbulojë pse i ishte dukur si kukull. Romani rrëfen jetën e saj prej ditës së martesës, kur shkon si nuse në shtëpinë e madhe të Kadarenjve, e deri në ditën e vdekjes.[2]

Pritja[redakto | redakto tekstin burimor]

Kritiku francez Bernard Pivot e përshëndeti botimin e këtij romani[3], kurse e përditshmja franceze Le monde i kushtoi atij një faqe të plotë. Duke e analizuar veprën për këtë gazetë, Florence Noiville, e vlerësoi romanin në superlativa. Sipas saj, ai ishte një "tregim i shkurtër dhe magjepsës".[4]

Përkthimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ Kryeziu, Jorina (maj 2015). "Narratori dhe narracioni në prozën e Ismail Kadaresë" (PDF). Tiranë. f. 226. Marrë më 23 September 2017. 
 2. ^ Mile, Alma (3 Prill 2015). ""Kukulla", rrëfimi i Kadaresë për nënën botohet në Francë". Panorama Online. Marrë më 29 Shtator 2017.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 3. ^ "Kukulla, romani më i ri i Kadaresë për lexuesit francezë". Mapo. 1 Qershor 2015. Marrë më 29 Shtator 2017.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 4. ^ Burimi, Genc (11 Gusht 2015). ""Le Monde" në admirim për Ismail Kadarenë". Shekulli. Marrë më 29 Shtator 2017.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate=, |date= (ndihmë)
 5. ^ "Ismail Kadaré: La Poupée". Fayard. Marrë më 29 Shtator 2017.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 6. ^ "La muñeca". Alianza Editorial. Marrë më 29 Shtator 2017.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 7. ^ "La bambola". Google Books. Marrë më 29 Shtator 2017.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 8. ^ 김, 슬기. "필립 로스의 `위대한 미국 소설` 카다레 `인형`도 출간 앞두고 있어" (në koreanisht). Marrë më 29 Shtator 2017.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 9. ^ "ISMAIL KADARE Lutka : Portret majke". Moderna Vremena. Marrë më 26 Tetor 2017.  Shiko vlerat e datave në: |accessdate= (ndihmë)
 10. ^ Simona Preda. "Păpușa de hîrtie". La Punkt. Marrë më 14 November 2018. 
 11. ^ https://www.cappelendamm.no/_dukken-ismail-kadare-9788202539573

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

"Le Monde" në admirim për Ismail Kadarenë