Kukulla (roman)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kukulla
AutorIsmail Kadare
ShtetiShqipëri
Gjuhashqip
BotoiOnufri

Kukulla është roman i autorit shqiptar Ismail Kadare botuar nga shtëpia botuese Onufri në vitin 2015. Fillimisht ishte pjesë e librit Mëngjeset në Kafe Rostand botuar më 2014 , por më vonë u botua si libër me vete, së pari në Francë (nën titullin La Poupee), e pastaj në shqip.[1] Romani ka nuanca autobiografike dhe trajton tematikën e nënës së autorit, zonjës Hatixhe Dobi, së cilës i referohet me nofkën "Kukulla".

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë roman Kadare përshkruan hollësisht figurën e nënës së tij, të cilën kurrë nuk kishte mundur ta kuptonte plotësisht. Mundohet të zbulojë pse i ishte dukur si kukull. Romani rrëfen jetën e saj prej ditës së martesës, kur shkon si nuse në shtëpinë e madhe të Kadarenjve, e deri në ditën e vdekjes.[2]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritiku francez Bernard Pivot e përshëndeti botimin e këtij romani[3], kurse e përditshmja franceze Le Monde i kushtoi atij një faqe të plotë. Duke e analizuar veprën për këtë gazetë, Florence Noiville, e vlerësoi romanin në superlativa. Sipas saj, ai ishte një "tregim i shkurtër dhe magjepsës".[4]

Përkthimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kryeziu, Jorina (maj 2015). "Narratori dhe narracioni në prozën e Ismail Kadaresë" (PDF). Tiranë. fq. 226. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 8 dhjetor 2017. Marrë më 23 shtator 2017.
 2. ^ Mile, Alma (3 prill 2015). ""Kukulla", rrëfimi i Kadaresë për nënën botohet në Francë". Panorama Online. Marrë më 29 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kukulla, romani më i ri i Kadaresë për lexuesit francezë". Mapo. 1 qershor 2015. Marrë më 29 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 4. ^ Burimi, Genc (11 gusht 2015). ""Le Monde" në admirim për Ismail Kadarenë". Shekulli. Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2019. Marrë më 29 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Ismail Kadaré: La Poupée". Fayard (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 19 nëntor 2017. Marrë më 29 shtator 2017.
 6. ^ "La muñeca". Alianza Editorial (në spanjisht). Marrë më 29 shtator 2017.
 7. ^ "La bambola". Google Books (në italisht). Marrë më 29 shtator 2017.
 8. ^ 김, 슬기. "필립 로스의 `위대한 미국 소설` 카다레 `인형`도 출간 앞두고 있어". Marrë më 29 shtator 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "ISMAIL KADARE Lutka : Portret majke". Moderna Vremena. Marrë më 26 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Simona Preda. "Păpușa de hîrtie". La Punkt. Marrë më 14 nëntor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ https://www.cappelendamm.no/_dukken-ismail-kadare-9788202539573
 12. ^ "Romani "Kukulla" i Kadaresë përkthehet në gjuhën maqedonase". 12 maj 2019. Marrë më 13 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Романот „Куклата" на Исмаил Кадаре преведен на македонски јазик". Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2019. Marrë më 13 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Google Books
 15. ^ [ http://www.queshu.com/book/42036489/ Kineze]
 16. ^ Jorg Margenau (2019). "Balkanische Grotesken" (në gjermanisht). Marrë më 20 shtator 2020.
 17. ^ John Burnside (2020). "The Doll by Ismail Kadare review – a fascinating study of difficult love". The Guardian. Marrë më 20 shtator 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Le Monde" në admirim për Ismail Kadarenë[lidhje e vdekur]