Përbindëshi (Roman)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Përbindëshi
Skeda:Përbindëshi (Roman).jpg
AutoriIsmail Kadare
ShtetiShqipëri
Gjuhashqip
BotuesiRevista Nëntori
Botimi1965

Përbindëshi është një roman i shkruar nga Ismail Kadare në vitin 1964 dhe i botuar një vit më vonë në revistën "Nëntori". I konsideruar antidogmatik,[1] pas botimit u ndalua nga autoritetet komuniste dhe mbeti i tillë deri pas rënies së sistemit.[2]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Botime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romani i shkurtër Përbindëshi u botua së pari tek numri 12 i së përkohshmes Nëntori, më 1965, në Tiranë. Por pasi u ndalua u desht një çerek shekulli që të gjente sërish dritën e botimit, së pari në Prizren më 1990 dhe më pas në Tiranë më 1991.[3]

Përkthime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra u përkthye në frëngjisht dhe u botua në Paris më 1991.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Apolloni 2012, p. 36
  2. ^ Kadare 2011, p. 144.
  3. ^ a b Elsie, Robert (1997) [1995]. Histori e Letërsisë Shqiptare (PDF). Përkthyer nga Abdurrahim Myftiu. Tirana, Peja: Dukagjini. fq. 266-267.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pallati i ëndrrave

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]