Kronikë në gur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kronikë në gur
Libri - Kronikë në gur.jpg
Ballina e librit
AuthorIsmail Kadare
CountryShqipëri
LanguageShqip
SubjectLufta e dytë botërore
PublisherFlag of the United Kingdom.svg Canongate
Flag of Albania.svg Sh.B. Onufri
PagesFlag of the United Kingdom.svg 280
Flag of Albania.svg 318
OCLC44885471
Followed byÇështje të marrëzisë 

Kronikë në gur është një prej romaneve të hershëm të Ismail Kadaresë, i botuar së pari më 1971, flet për qytetin e Gjirokastrës e traditat e saj.[1] Motivet autobiografike çojnë drejt fëmijërisë së autorit aty gjatë Luftës së Dytë Botërore.[2]

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Letrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritiku dhe përkthyesi i veprës në gjuhën angleze Arshi Pipa shkruan se kjo vepër është pikë së pari një roman politik, heretik në frymëzimin e tij.[3]

Joletrare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndër personazhet e përmendura është edhe greku Argjir Argjiri (gr. Αργύρης Αργυρίου) si personazh hermafroditi. Ky qe një banor i njëmendtë, grek i venduar në Gjirokastër nga fronti i Luftës Civile në Greqi, më 1949, jetoi disa vite aty, madje edhe u martua.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kronikë në Gur (analizë)". Letersia (fajtori). Marrë më 15 shtator 2017.
  2. ^ Morgan 2011, p. 47
  3. ^ Shehri, Dhurata (2017). "Arshi Pipa lexon letërsinë bashkëkohore" (PDF). kens.al. Kêns 1, 2017. fq. 82. ISSN 2521-7348. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 gusht 2017. Marrë më 1 nëntor 2018.
  4. ^ Malo, Foto (24 tetor 2018). "Gjirokastra në syrin e Kadaresë (2)". alb-spirit.com. Marrë më 15 mars 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)