Kronikë në gur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kronikë në gur
Libri - Kronikë në gur.jpg
Ballina e librit
AutoriIsmail Kadare
ShtetiShqipëri
GjuhaShqip
Subjekt(e)Lufta e dytë botërore
BotuesiFlag of the United Kingdom.svg Canongate
Flag of Albania.svg Sh.B. Onufri
BotimiFlag of the United Kingdom.svg1987
Botimi shqip1971
FaqeFlag of the United Kingdom.svg 280
Flag of Albania.svg 318
OCLC44885471
Pasuar ngaÇështje të marrëzisë

Kronikë në gur është një prej romaneve të hershëm të Ismail Kadaresë, i botuar së pari më 1971, flet për qytetin e Gjirokastrës e traditat e saj.[1]

Kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kritiku dhe përkthyesi i veprës në gjuhën angleze Arshi Pipa shkruan se kjo vepër është pikë së pari një roman politik, heretik në frymëzimin e tij.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kronikë në Gur (analizë)". Letersia (fajtori). Marrë më 15 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Shehri, Dhurata (2017). "Arshi Pipa lexon letërsinë bashkëkohore" (PDF). kens.al. Kêns 1, 2017. f. 82. ISSN 2521-7348. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)