Spiritus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Spiritus
AutorIsmail Kadare
Titulli origjinalSpiritus
ShtetiShqipëria
Gjuhashqipe
BotoiOnufri
Data e botimit
1996

Spiritus është një roman i vitit 1996 i shkruajtur nga Ismail Kadare.[1][2] Përbën një kthesë narrative dhe kompozicionale në karrierën literare të Kadaresë. Influenca e këtij libri do ndjehej në të gjitha punët e mëpasshme të shkrimtarit gjirokastrit.[3] Është një novelë për frikën nga survejimi.[4]

Ideja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një grup të huajsh që udhëtojnë nëpër Evropën Lindore pas rënies së komunizmit dëgjojnë thashetheme ekcituese gjatë qëndrimit në SHqipëri mbi kapjen e një shpirti prej të vdekurve. Siç zbulohet më vonë, nuk ishte shpirt por një pajisje përgjimi e shërbimit sekret e njohur si "grerëza".[2]

Shih[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Morgan, Peter (2011). Kadare: Shkrimtari dhe diktatura 1957-1990 (bot. 1). Tiranë: Shtëpia Botuese "55". fq. 295. ISBN 978-9928-106-12-4.
  2. ^ a b Robert Elsie (2005). Albanian Literature: A Short History (në anglisht). London: I.B.Taurus. fq. 179–180. ISBN 1-84511-031-5.
  3. ^ Jose Carlos Rodrigo Breto (2018). Ismail Kadare: La grand estratagema (në spanjisht). Barcelona: Ediciones del Subsuelo. fq. 199–204. ISBN 978-84-947802-0-2.
  4. ^ Apolloni 2012, p. 25

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Apolloni, Ag (2012). Paradigma e proteut ("Gjenerali i ushtrisë së vdekur"): monografi. Prishtinë: OM. ISBN 9789951632041.
  • Jose Carlos Rodrigo Breto (2018). Ismail Kadare: La grand estratagema (në spanjisht). Barcelona: Ediciones del Subsuelo. ISBN 978-84-947802-0-2.