Princesha Argjiro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Princesha Argjiro.jpg

Princesha Argjiro është poemë për fëmijë e shkrimtarit Ismail Kadare. Bën fjalë për flijimin e një princeshe për të mos rënë e gjallë në dorë të turqve. Sipas legjendës emri i qytetit të Gjirokastrës vie nga ajo.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Princesha Argjiro është sundimtarja e qytetit të Gjirokastrës gjatë shekullit XIV, pas vdekjes së burrit. Princesha Argjiro lufton me turqit kur ata e rrethojnë kalanë e Gjirokastrës, mirëpo njeri truproje e tradhëton ndaj ata futen në kala. Për të mos rënë e gjallë në duart e turqve, u hodh nga kulla më e lartë e kalasë bashke me djalin e saj foshnje dhe u copëtua mbi një shkëmb. Mirëpo foshnja sipas legjendës mbeti gjallë.