Statistikat e FC Barcelona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ronaldinho dhe Lionel Messi janë lojtarët e vetëm të Barcelones që kanë fituar çmimin FIFA World Player dy herë.[1]

FC Barcelona është klub futbollistik spanjoll i ndodhur në Barcelonë që kunkuron në ligen spanjolle La Liga.Klubi ishte formuar në 29 nëntor,1899 nga një grup njerzish Zviceran,Anglez dhe Spanjoll të udhëhequr nga Joan Gamper,dhe luajtën ndeshjen e parë miqësore me 8 dhjetor 1899.Në vitin 1929 klubi u bë një nga anëtarët themelues të La Ligas.Sipas vitit 2010 FC Barcelona është një nga tre klubet që nuk ka zbritur në ligë të nivelit më të ulët Spanjoll bashk me Athletic Bilbao dhe Real Madrid. Klubi ka nënshkruar me disa lojtarë të profilit të lartë,pagesa e taksës së madhe të transferimit për lojtarët më të dekoruar.Klubi pagoi një shifër rekord £5 milion për lojtarin Diego Maradona në vitin 1982 dhe e shitën atë dy vite më vonë për tjeter rekord £7 milion tek S.S.C. Napoli.Lojtarët e klubit kanë marr rekord 7 çmime FIFA World Player.

Nderet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjashtëfishi që Barça fitoi në 2009 (nga mbrapa në të majtë në të djathtë përpara); Copa del Rey, UEFA Champions League, La Liga, FIFA Club World Cup, Spanish Supercup dhe European Supercup.

FC Barcelona fitoi trofeun e parë në vitin 1902 ku ata fituan Copa Macaya,e cila ishte paraardhës tek Catalan Championship.Klubi fitoi Catalan Championship rekord 23 herë pas 40-vjet hapjes se kompeticionit. Kur liga kombëtare u krijua në vitin 1929,rëndësia e ligës rajonale mbaroi dhe në vitin 1940 u braktis.Prej asaj kohe,Barcelona nuk morri pjesë ne kompeticion rajonal deri me krijimin e Copa Catalunya në 1993,kup e cila ata e kanë fituar gjashtë herë.Barcelona morri pjesë çdo vite dhe e fitoi gjashtë herë.Barcelona ishte një nga antarët themelues të La Liga, dhe është një nga tre klubet që nuk ka zbritur në ligë të nivelit më të ulët, dy të tjerët janë Real Madrid dhe Athletic Bilbao.Është klubi i dytë klubi më i sukseshëm në Spanjë,në total të fituar 58 tituj: 21 La Liga tituj, rekord 25 Copa Del Rey, rekord 10 Spanish Super Cup, dhe 2 League Cups. Klubi gjithashtu është një nga klubet më të suksesshme Europiane dhe Botërore në futboll,duke fituar 16 trofe zyrtarë në total,12 prejt të cilave janë kompeticione të UEFA-s.Ata kanë fituar katër herë UEFA Champions League tituj, rekord katër UEFA Cup Winners' Cups, rekord tri Inter-Cities Fairs Cup (paraardhës të UEFA Europa League), katër UEFA Super Cup dhe dy FIFA Club World Cup.Në dhjetor 2009,Barcelona fitoi Kupen e Botës për Klube për herë të parë. Shifrat me të trashë tregojnë rezultatin e Barcelonës në një dy-këmbë përfundimtar.

Titujt Rajonal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kampionë (23) (rekord):
 • Copa Macaya (1): 1902.
 • Copa Barcelona (1): 1903.
 • Campionat de Catalunya (21): 1904–05, 1908–09, 1909–10, 1910–11, 1912–13, 1915–16, 1918–19, 1919–20, 1920–21, 1921–22, 1923–24, 1924–25, 1925–26, 1926–27, 1927–28, 1929–30, 1930–31, 1931–32, 1933–34, 1935–36, 1937–38.
 • Nën Kampionë (5):
 • Copa Macaya (1): 1901.
 • Campionat de Catalunya (4) : 1907–08, 1911–12, 1932–33, 1936–37.
 • Kampionë (1) (rekord): 1937–38.
 • Kampionë (6) (rekord): 1991, 1993, 2000, 2004, 2005, 2007.
 • Nën Kampionë (7): 1996, 1997, 1998, 2001, 2002, 2006, 2008, 2011.

Titujt Kombëtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kampionë (25) (rekord):
1909–10 3–2 vs. Club Español de Madrid
1911–12 2–0 vs. Gimnástica Madrid
1912–13 2–1 vs. Real Sociedad
1919–20 2–0 vs. Athletic Bilbao
1921–22 5–1 vs. Real Unión
1924–25 2–0 vs. Getxo
1925–26 3–2 vs. Atlético Madrid
1927–28 3–1 vs. Real Sociedad
1941–42 4–3 vs. Athletic Bilbao
1950–51 3–0 vs. Real Sociedad
1951–52 4–2 vs. Valencia
1952–53 2–1 vs. Atlético Bilbao
1956–57 1–0 vs. Espanyol
1958–59 4–1 vs. Granada
1962–63 3–1 vs. Real Zaragoza
1967–68 1–0 vs. Real Madrid
1970–71 4–3 vs. Valencia
1977–78 3–1 vs. Las Palmas
1980–81 3–1 vs. Sporting de Gijón
1982–83 2–1 vs. Real Madrid
1987–88 1–0 vs. Real Sociedad
1989–90 2–0 vs. Real Madrid
1996–97 3–2 vs. Betis
1997–98 1–1 vs. Mallorca (5–4 pen.)
2008–09 4–1 vs. Athletic Bilbao
 • Nën Kampionë (10):
1901–02 1–2 vs. Athletic Bilbao
1918–19 2–5 vs. Getxo
1931–32 0–1 vs. Athletic Bilbao
1935–36 1–2 vs. Real Madrid
1953–54 0–3 vs. Valencia
1973–74 0–4 vs. Real Madrid
1983–84 0–1 vs. Athletic Bilbao
1985–86 0–1 vs. Real Zaragoza
1995–96 0–1 vs. Atlético Madrid
2010–11 0–1 vs. Real Madrid
 • Winners (2) (rekord):
1982–83 4–3 (2–2 / 2–1) vs. Real Madrid
1985–86 2–1 (1–0 / 2–0) vs. Real Betis
 • Kampionë (10) (rekord):
1983 4–1 (3–1 / 0–1) vs. Athletic Bilbao
1991 2–1 (0–1 / 1–1) vs. Atlético Madrid
1992 5–2 (3–1 / 1–2) vs. Atlético Madrid
1994 6–5 (0–2 / 4–5) vs. Real Zaragoza
1996 6–5 (5–2 / 3–1) vs. Atlético Madrid
2005 4–2 (0–3 / 1–2) vs. Real Betis
2006 4–0 (0–1 / 3–0) vs. Espanyol
2009 5–1 (1–2 / 3–0) vs. Athletic Bilbao
2010 5–3 (3–1 / 4–0) vs. Sevilla
2011 5–4 (2–2 / 3–2) vs. Real Madrid
 • Nën Kampionë (7):
1985 2–3 (3–1 / 0–1) vs. Atlético Madrid
1988 2–3 (2–0 / 2–1) vs. Real Madrid
1990 1–5 (0–1 / 4–1) vs. Real Madrid
1993 2–4 (3–1 / 1–1) vs. Real Madrid
1997 3–5 (2–1 / 4–1) vs. Real Madrid
1998 1–3 (2–1 / 0–1) vs. Mallorca
1999 3–5 (1–0 / 3–3) vs. Valencia
 • Kampionë (4) (rekord):
1945 5–4 vs. Athletic Bilbao
1948 1–0 vs. Sevilla
1952 Iu dha pa ndeshje play-off pasi Barcelona fitoi të dyja Spanish Cup dhe La Liga
1953 Iu dha pa ndeshje play-off pasi Barcelona fitoi të dyja Spanish Cup dhe La Liga
 • Nën Kampionë (2):
1949 4–7 vs. Valencia
1951 0–2 vs. Atlético Madrid

Titujt Europianë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kampionë (4):
1991–92 1–0 vs. Sampdoria
2005–06 2–1 vs. Arsenal
2008–09 2–0 vs. Manchester United
2010–11 3–1 vs. Manchester United
 • Nën Kampionë (3):
1960–61 2–3 vs. Benfica
1985–86 0–0 vs. Steaua Bucureşti (0–2 on penalties)
1993–94 0–4 vs. Milan
 • Kampionë (4) (rekord):
1978–79 4–3 vs. Fortuna Düsseldorf
1981–82 2–1 vs. Standard Liège
1988–89 2–0 vs. Sampdoria
1996–97 1–0 vs. Paris Saint-Germain
 • Nën Kampionë (2):
1968–69 2–3 vs. Slovan Bratislava
1990–91 1–2 vs. Manchester United
 • Kampionë (3) (rekord):
1955–58 8–2 (2–2 / 6–0) vs. London XI
1958–60 4–1 (0–0 / 4–1) vs. Birmingham City
1965–66 4–3 (0–1 / 2–4) vs. Real Zaragoza
 • Nën Kampionë (1):
1961–62 3-7 (6-2 / 1-1) vs. Valencia
 • Kampionë (4):
1992 3–2 (1–1 / 2–1) vs. Werder Bremen
1997 3–1 (2–0 / 1–1) vs. Borussia Dortmund
2009 1–0 vs. Shakhtar Donetsk
2011 2–0 vs. FC Porto
 • Nën Kampionë (4):
1979 1–2 (1–0 / 1–1) vs. Nottingham Forest
1982 1–3 (1–0 / 3–0) vs. Aston Villa
1989 1–2 (1–1 / 1–0) vs. Milan
2006 0–3 vs. Sevilla
 • Kampionë (4): (rekord):
1910 2–1 vs. Real Sociedad
1911 4–0 vs. Gars Bordeaux FC
1912 5–3 vs. Stade Bordelais Université Club
1913 7–3 vs. Comète simotes Bordeaux
 • Kampionë (2):
1949 2–1 vs. Sporting CP
1952 1–0 vs. Nice

Titujt Botëror[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kampionë (2):
2009 2–1 vs. Estudiantes
2011 4–0 vs. Santos
 • Nën Kampionë (2):
1992 1–2 vs. São Paulo
2006 0–1 vs. Internacional
 • Kampionë (1):
1957.

Dopjetat and Tripletat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • La Liga and Copa Del Rey dopjetat: (5)
1951-52, 1952-53, 1958-59, 1997-98 and 2008-09 (pjesë e tripletës)
 • La Liga and European Cup dopjetat: (4)
1991-92, 2005-06, 2008-09 (pjesë e tripletës) dhe 2010-11
 • La Liga, Copa Del Rey and Champions League: (1)
2008-09

Titujt jozyrtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1937

Lojtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themeluesi i FC Barcelones,Joan Gamper,ishte një nga lojtarët e parë të klubit dhe mban rekordin për goalat të shenuara në një ndeshje,me nëntë gola të shenuara.Trimbëdhjetë vjetë pas themelimit të Barcelones, Paulino Alcántara u bashkua me klubin dhe u bë një lojtar legjendë i klubit,me 357 gola në 357 ndeshje të shënuara dhe u bë lojtari me më së shumti gola të shënuara në të gjitha kompeticionet por në ndeshje miqsore.

Lojtarët me më së shumti paraqitjet zyrtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kjo është një listë për lojtarët me paraqitje zyrtare për klubin.Të gjith lojtarët aktual janë në kursivNë kulonen "Europë" janë të përfshira të gjitha ndeshjet në kompeticionet e UEFA-së.Në kulonen "Tjera" janë të përfshira të gjitha ndeshjet në Intercontinental Cup, FIFA Club World Cup,League Cup, Latin Cup dhe Spanish Supercup.Statistikat janë korrekte në daten 15 dhjetor 2011.[18]
Rënditja Shtetësia Emri Vitet Liga Kupa Europe Tjera Totali
1 Spanja Spanja Xavi 1998– 398 51 134 18 601
2 Spanja Spanja Migueli 1973–1989 391 60 85 13 549
3 Spanja Spanja Carles Puyol 1999– 355 42 119 14 529
4 Spanja Spanja Carles Rexach 1965–1981 328 58 63 0 449
5 Spanja Spanja Víctor Valdés 2002– 311 12 92 17 432
6 Spanja Spanja Guillermo Amor 1988–1998 311 35 60 15 421
7 Spanja Spanja Andoni Zubizarreta 1986–1994 301 32 68 9 410
8 Spanja Spanja Joan Segarra 1949–1964 299 69 34 0 402
9 Spanja Spanja Joaquim Rifé 1964–1976 290 62 49 0 401
10 Spanja Spanja José Ramón Alexanko 1980–1993 274 49 53 24 400

Lojtarët me më së shumti paraqitje në të gjitha kohërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është lista e tetë lojtarëve me më së shumti paraqitje për Barcelonën, të përfshira edhe ndeshjet miqësore..[19] Për Xavi, Puyol and Valdés, gjithashtu ndeshjet për Barcelona B janë të përfshira (61, 89, 77, përkatësisht). Statistikat janë korrekte në daten 15 dhjetor 2011.

Rënditja Shtetësia Emri Ndeshjet Vitet Ref
1 Spanja Spanja Xavi 751 1998– [20]
2 Spanja Spanja Carles Puyol 671 1996– [21]
3 Spanja Spanja Migueli 664 1973–1989 [22]
4 Spanja Spanja Carles Rexach 656 1965–1981 [23]
5 Spanja Spanja Víctor Valdés 564 2000– [24]
6 Spanja Spanja Guillermo Amor 550 1988–1998 [25]
7 Spanja Spanja Joaquim Rifé 535 1964–1976 [26]
8 Spanja Spanja Joan Segarra 528 1949–1964 [19]

Golëshënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Më së shumti gola të shënuar,miqësoret e përfshira : 357 - Paulino Alcántara
 • Më së shumti gola të shënuar në të gjitha kompeticionet: 235César Rodríguez, 1942–1955. (195 gola në Lig, 36 në Kup dhe 4 në tjera).[27]
 • Më së shumti gola të shënuara në La Liga për klubin: 195César Rodríguez, 1942–1955.[28]
 • Më së shumti gola të shënuar në Spanish Cup për klubin: 49László Kubala, 1951–1961
 • Më së shumti gola të shënuar në Spanish Super Cup për klubin: 8Lionel Messi, 2004-
 • Më së shumti gola të shënuar për një sezon,miqësoret e përfshira: 59Clemente Gràcia, në 50 ndeshje, 1921–22. (35 gola në miqësore, 19 në Catalan Championship, 5 në Spanish Championship).[29]
 • Më së shumti gola të shenuar në një sezon në të gjitha kompeticionet: 53Lionel Messi, 2010–11. (31 gola në Lig, 7 në Kup, 3 në Supercup dhe 12 në Champions League).[29]
 • Më së shumti gola të shënuar në një sezon: 34Ronaldo, 1996–97, Lionel Messi, 2009–10.[29]
 • Më së shumti gola të shënuar në një sezon në Spanish Cup : 12László Kubala, 1951–52
 • Më së shumti gola të shënuar në një sezon në UEFA Champions League : 12Lionel Messi, 2010–11
 • Më së shumti gola të shënuar në FIFA Club World Cup: 4Lionel Messi, 2004–
 • Më së shumti gola të shënuar në kompeticione ndërkombëtare: 48Lionel Messi, 2004–.
 • Më së shumti gola të shënuar në kompetician Europian: 44Lionel Messi, 2004–.[29]
 • Më së shumti gola të shënuar në UEFA Champions League: 43Lionel Messi, 2004–.[29]
 • Më së shumti gola të shënuar në UEFA Cup Winners' Cup: 10Hans Krankl, 1978–81.
 • Më së shumti gola të shënuar në UEFA Cup ose UEFA Europa League: ?
 • Më së shumti gola te shënuar në Inter-Cities Fairs Cup: 19 José Antonio Zaldúa, 1961–71.
 • Golashënuesi që ka shënuar gola të njëpasnjëshme: 18Mariano Martín, 10 ndeshje radhazi, 1942–43.[29]
 • Më së shumti gola të shënuar në një ndeshje: 9Joan Gamper, në tre raste, 1901–1903.[29]
 • Më së shumti gola të shënuar në ndeshje në La Liga: 7László Kubala, kundër Sporting de Gijón në 1951–52.[29]
 • Më së shumti gola të shënuar në ndeshje në Copa Del Rey: 7Eulogio Martínez, kundër Atlético Madrid në 1956–57.[29]
 • Më së shumti gola të shënuar në ndeshje në UEFA Champions League: 4 - Lionel Messi, kundër Arsenal F.C. në 2009-10.
 • Hat-tricku më i shpejtë në La Liga: i kompletuar në 17 minutë – Lionel Messi,kundër RCD Mallorca në 2011-12[30]
 • Lojtarët e FC Barcelones që e kanë fituar Trofeun Pichichi për golashënuesi i La Ligas:[31]

Top golashënuesit në të gjitha kompeticionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo është lista e të gjithë top golashënuesve në ndeshjet konkurese.Emrat në kursiv tregojnë lojtarët të cilët ende luajnë në ekipin e parë.[32][33][34] Statistikat janë korrekte në daten 3 dhjetor 2011.[35]

Rënditja Shtetësia Emri Vitet Golat
1 Spanja Spanja César Rodríguez 1942–1955 235
2 Argjentina Argjentina Lionel Messi 2004– 209
3 Hungaria Hungaria László Kubala 1950–1961 194
4 Spanja Spanja Josep Samitier 1919–1932 178
5 Spanja Spanja Josep Escolà 1934–1949 167
6 Filipinet Filipinet Paulino Alcántara 1912–1927 137
7 Spanja Spanja Ángel Arocha 1926–1933 134
8  Kameruni Samuel Eto'o 2004–2009 130
9  Brazili Rivaldo 1997–2002 130
10 Spanja Spanja Mariano Martín 1940–1948 124

Top golashënuesit në La Liga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rënditja Shtetësia Emri Vitet Golat
1 Spanja Spanja César Rodríguez 1942–1955 195
2 Argjentina Argjentina Lionel Messi 2004– 136
3 Hungaria Hungaria László Kubala 1950–1961 131
4  Kameruni Samuel Eto'o 2004–2009 108
5 Spanja Spanja Mariano Martín 1939-1948 97
6 Holanda Holanda Patrick Kluivert 1998-2004 90
7 Spanja Spanja Estanislao Basora 1946-1958 89
8  Brazili Rivaldo 1997-2002 87
9 Spanja Spanja Josep Escolà 1934-1949 86
10 Bullgaria Bullgaria Hristo Stoichkov 1990-1995/1996-1998 83

Top golashënuesit në kompeticione ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë janë 10-top golashënuesit në të gjithë kompeticionet ndërkombëtare.Emrat që shfaqen në kursiv tregojnë lojtarët të cilët ende luajnë në ekipin e parë.Statistikat janë korrekte me datën 18 dhjetor 2011.[36]


Rënditja Shtetësia Emri Vitet CL CWC EL ICLC LC SC FCWC Total
1 Argjentina Argjentina Lionel Messi 2004– 43 0 0 0 0 1 4 48
2  Brazili Rivaldo 1997–2002 25 0 5 0 0 1 0 31
3 Spanja Spanja Luis Enrique 1996–2004 20 0 6 0 0 1 0 27
3  Brazili Evaristo de Macedo 1957–1962 10 0 0 17 0 0 0 27
5 Holanda Holanda Patrick Kluivert 1998–2004 21 0 5 0 0 0 0 26
6 Spanja Spanja Carles Rexach 1965–1981 4 6 11 4 0 0 0 25
7 Bullgaria Bullgaria Hristo Stoichkov 1990–1995
1996–1998
15 6 0 0 0 1 1 23
8 Spanja Spanja José Zaldúa 1961–1971 0 4 0 18 0 0 0 22
9 Hungaria Hungaria Sándor Kocsis 1958–1965 7 3 0 11 0 0 0 21
10  Brazili Ronaldinho 2003–2008 14 0 4 0 0 0 1 19

Legjenda: CL = Champions League / European Cup. CWC = Cup Winners Cup. EL = Europa League. ICFC = Inter-Cities Fairs Cup. LC = Latin Cup. SC = European Supercup. FCWC = FIFA Club World Cup / Intercontinental Cup.

Golashënuesit për gjithë kohërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më poshtë është lista e lojtarëve që kanë shënuar më së shumti gola për Barcelonen,miqësoret e përfshira.[37]

Rënditja Shtetësia Emri Golat Vitet Ref
1 Filipinet Filipinet Paulino Alcántara 357 1912–1927 [29][38]
2 Spanja Spanja Josep Samitier 326 1918–1933 [39]
3 Spanja Spanja César Rodríguez 294 1942–1955 [40]
4 Hungaria Hungaria Ladislao Kubala 274 1950–1961 [41]
5 Argjentina Argjentina Lionel Messi 226 2004– [42]
6 Spanja Spanja Josep Escolà 223 1934–1949 [43]
7 Spanja Spanja Ángel Arocha 214 1926–1933 [37]
8 Spanja Spanja Vicenç Martínez 200 1912–1923 [44]
9 Spanja Spanja Carles Rexach 195 1965–1981 [44]
10 Spanja Spanja Mariano Martín 188 1939–1946 [44]

Lojtarët më të shtrenjtë që ka shitur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo listë tregon lojtarët me të cilën Barcelona ka shitur më së shumti.Stampa:Inflation-fn References which list figures in other denominations are converted using historical conversion rates.[45][46]

Rënditja Shtetësia Emri Cmimi Cmimi i rregulluar Nga Viti
1 flamuri Portugalia Luís Figo £37M £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Real Madrid 2000
2 Bregu i Fildishtë Bregu i Fildishtë Yaya Touré £24M £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Manchester City 2010
3  Brazili Ronaldo £19M £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Internazionale 1997
4  Brazili Ronaldinho £17M £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Milan 2008
5 flamuri Portugalia Simão Sabrosa £10M £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Benfica 2001
6 Argjentina Argjentina Diego Maradona £7M £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Napoli 1984

Lojtarët më të shtrenjtë që ka blerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo listë tregon lojtarët me të cilën Barcelona ka blerë më së shumti.Stampa:Inflation-fn [45][46]

Rënditja Shtetësia Emri Cmimi Cmimi i rregulluar Nga Viti
1 Suedia Suedia Zlatan Ibrahimović £37m (and Samuel Eto'o) £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Internazionale 2009
2 Spanja Spanja Cesc Fàbregas £35m £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Arsenal 2011
3 Spanja Spanja David Villa £34m £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Valencia 2010
4 Kili Kili Alexis Sánchez £23m £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Udinese 2011
5  Brazili Daniel Alves £23m £Error when using {{Inflation}}: |index=UK (parameter 1) not a recognized index.m Sevilla 2008

Tjetër rekorde individuale për klubin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Víctor Valdés e ka fituar trofeun Zamora 4 herë.
Pedro u bë lojtari i parë në histori të shënoj në gjashtë kompeticione të ndryshme për një sezon.
 • Lojtarët e Barcelones të cilët kanë fituar më së shumti trofe të Liges Spanjolle:
  • Xavi: (6) 1998–99, 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010–11
  • Josep Guardiola: (6) 1990–91, 1991–92, 1992–93, 1993–94, 1997–98, 1998–99
  • Antoni Ramallets: (6) 1947–48, 1948–49, 1951–52, 1952–53, 1958–59, 1959–60
 • Lojtarët e Barcelones të cilët kanë fituar më së shumti trofe të UEFA Champions League:
 • Lojtarët e Barcelones të cilët kanë fituar Zamora, trofeu për portjerin më të mirë në La Liga. Antoni Ramallets është i vetmi portjerë që e ka fituar trofeun pesë herë për Barcelonen.:[29]
 • Periudha më e gjatë pa pësuar gol:
  • Víctor Valdés - 897 minuta pa pësuar gol në të gjitha kompeticionet në sezonin 2011-12 (që nga minuta 22 e lojës së pestë deri te minuta e 20 e lojës së 12). Gjashtë lojëra në Ligen Spanjolle dhe tri lojë në Champions League ishin luajtur pa pësuar gol.
 • Lojtarët e Barcelones të cilët kanë fituar Ballon d'Or për lojtarin më të mirë në Europë:[47]
 • Lojtarët e Barcelones të cilët kanë fituar cmimin FIFA World Player për lojtarin më të mirë:[1]
 • Lojtarët e Barcelones të cilët kanë fituar cmimin European Golden Shoe për më së shumti gola të shënuar në Europë:
  • Ronaldo në sezonin 1996–97 (34 gola në 37 ndeshje).[48]
  • Lionel Messi në sezonin 2009–10 (34 gola në 35 ndeshje).[49]
 • Lojtari me më së shumti paraqitje në La Liga:
  • Xavi 392 ndeshje të luajtura që nga 1998 [29]
 • Lojtari me më së shumti ndeshje ndërkombëtare për klubin:
 • Lojtari më i ri i paraqitur për klubin:
 • Lojtari më i ri që ka shënuar për klubin:
 • Lojtarët të cilët kanë shënuar në gjashtë kompeticione zyrtare për një vit:
  • Pedro, 2009, në Copa del Rey, La Liga, UEFA Champions League, Spanish Super Cup, UEFA Super Cup dhe FIFA World Club Cup.[50]
  • Lionel Messi, 2011, në Copa del Rey, La Liga, UEFA Champions League, Spanish Super Cup, UEFA Super Cup dhe FIFA World Club Cup.

Rekordet menagjeriale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Trajneri i parë: John Barrow.[51]
 • Më së shumti sezone si trajner: Jack Greenwell, nëntë vite,dy herë, nga 1917 deri 1924 dhe nga 1931 deri 1933.[29]
 • Më së shumti sezone si trajner radhazi: Johan Cruyff, menagjoi klubin për tetë vite prej 1988 dhe 1996.[29]

Rekordet e ekipit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rekordet e ekipit të Barcelones përfshijnë::[52]

La Liga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Më së shumti pikë në sezon
  • Tri pikë për fitore:
   • 99 pikë, u bë ekipi Spanjoll me më së shumti pikë për 38 ndeshje të sezonit 2009–10.[53][54]
  • Dy pikë për fitore:
 • Më së paku pikë në sezon
 • Ekipi me më së shumti pikë në fund të pjesës së parë të liges:
 • Ekipi me më së shumti pikë në fund të pjesës së dytë të liges:

Golat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tabela duke treguar progresin kumulativ të diferencave të golave në La Liga.
 • Ekipi me më së shumti gola si mysafir në Lig:
  • Klubi shënoi në total prej 49 golave gjatë sezonit 2010-11.[52][60]
 • Ekipi më diferencen më të mirë për gola në Lig në një sezon:
  • +74 në sezonin 2009–10 dhe sezonin 2010-2011.[52][53]
 • Sezoni me më së shumti gola të shënuar në ndeshje të Liges:
  • Në sezonin 2008–09 , klubi shënoi në total 105 gola në 38 ndeshje.[52][60]
 • Sezoni me më së paku gola të shënuar në ndeshje të Liges:
  • Në sezonin 1939-40 , klubi shënoi në total 32 gola në 22 ndeshje.[52][61]
 • Sezoni me më së paku gola të pësuar në ndeshje të Liges:
  • Klubi pësoi 18 gola në 30 ndeshje në sezonin 1968-69.[52][62]
 • Sezoni me më së shumti gola të pësuar në ndeshje të Liges:
  • Klubi pësoi 66 gola në 26 ndeshje në sezonin 1941-42.[52][63]

Rekordet e njëpasnjëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Radhazi La Liga të fituara:
  • Fitoi 4 Liga nga sezoni 1990–91 deri te sezoni 1993–94.[52][64]
 • Ndeshje pa humbur në ligë radhazi:
  • 30 ndeshje në sezonin 2010–11.[52][65]
 • Ndeshje pa humbur brenda në ligë radhazi:
 • Fitore radhazi në ligë:
  • 16 ndeshje në sezonin 2010–11.
 • Fitore radhazi brenda në ndeshje të liges:
 • Më së gjati gola të shënuar cdo ndeshje në Ligë:
  • 36 ndeshje në sezonin 1942–43 deri në sezonin 1943–44.[52][73][74]
 • Më së gjati gola të shënuar cdo ndeshje brenda në Ligë:
  • 88 ndeshje prej sezonit 1951–52 deri në sezonin 1957–58.[52]
 • Fitore radhazi si mysafir në Ligë:
  • 10 fitore në sezonin 2010–11.[52][75]

Rekordet kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ekipi i vetëm Spanjoll që ka fituar Tripleten:
 • Ekipi i vetëm që është paraqitur cdo vit në kompeticion Kontinental:
  • Barcelona ka marrë pjesë që nga fillimi i 1955.[52]
 • Sezoni me më së shumti tituj:
 • Viti me më së shumti tituj:
  • Ekipi i vetëm i futbollit që ka fituar gjashtë tituj për një vit dhe kompletoj gjashtfishin pasi fitoi në 2009: Copa Del Rey (Kupen Spanjolle) , La Liga (Ligen Spanjolle) , UEFA Champions League (Ligën e Kampionëve) , Spanish Super Cup (Super Kupen e Spanjes , UEFA Super Cup (Super Kupen Europiane) dhe FIFA Club World Cup (Kupen e Botës për Klube).[77]
 • Fitorja më e madhe brenda në ndeshje të kompeticionit Europian:
  • 8–0, FC Barcelona 8 – 0 Apollon Limassol (Cipros) në vitin 1982 dhe FC Barcelona 8–0 FK Púchov (Slovakia) në vitin 2003.[52]
 • Fitorja më e madhe si mysafir në ndeshje të kompeticionit Europian:
  • 0–7, Hapoel Be'er Sheva F.C. (Izrael) 0–7 FC Barcelona në 1995–96 UEFA Cup.[52]
 • Më së shumti fitore radhazi në UEFA Champions League:

Të gjitha kompeticionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Fitorja më e madhe në ndonjë kompeticion:
 • Fitorja më e madhe në ndeshje miqësore:
  • 20–1, Smilde (Hollandë) 1–20 FC Barcelona në vitin 1992.[52]
 • Humbja më e madhe në ndonjë kompeticion:
  • 12–1, Athletic Club Bilbao 12–1 FC Barcelona në sezonin 1930–31, në La Liga.[52][78]
 • Koha me e gjatë të pamposhtur në ndeshje konkuruese:
  • 28 ndeshje në sezonin 2010–2011.
 • Fitorja më e madhe në ndeshje brenda:
  • 10–1, FC Barcelona 10–1 Gimnàstic Tarragona në vitin 1949, në La Liga.[79]
 • Fitorja më e madhe si ndeshje mysafir:
  • 0–8, Las Palmas 0–8 FC Barcelona në 1959, në La Liga.[52][71]
  • 0–8, UD Almeria 0–8 FC Barcelona në 2010, në La Liga
 • Më së shumti fitore radhazi në ndeshje konkuruese:
  • 19 ndeshje të dy në Vendore dhe Kombëtare ndeshje gjatë sezonit 2005-2006. 13 në ligë, tri në Champions League, dy në Copa Del Rey dhe një në Catalan Cup.[52]
 • Më së shumti fitore radhazi si mysafir:
  • 13 ndeshje gjatë sezonit 2008–09. Tetë në ligë, tri në Champions League dhe dy në Copa Del Rey.[52][80]
 • Ekipi me konkurimin rekord më të mirë ndaj Barcelones:
  • Dundee United, e liges Skoceze, kishte kunkurim 100% rekord kunder Barcelones, në kompeticion Europian.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "World Player". FIFA. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2012. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Tomas, Felix Laya; Bravo, Luis Javier (13 shkurt 2000). "Spain – List of Champions of Catalonia". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 3. ^ a b Ferrer, Carles Lozano (20 maj 2000). "Spain – Mediterranean League 1937". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Nunes, Joã; Díaz, Emilio Pla (22 tetor 2009). "Spain – List of Cup Winners of Catalonia". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 12 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 5. ^ "Evolution 1929–2010". Liga de Fútbol Profesional. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2011. Marrë më 6 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Palmarés" (në spanjisht). MARCA. Marrë më 22 qershor 2010.
 7. ^ Torre, Raúl (29 janar 2009). "Spain – List of League Cup Finals". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Carnicero, José; Torre, Raúl; Ferrer, Carles Lozano (28 gusht 2009). "Spain – List of Super Cup Finals". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 9. ^ "Champions League history". Union of European Football Associations (UEFA). Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "UEFA Cup Winners' Cup". Union of European Football Associations (UEFA). Arkivuar nga origjinali më 1 maj 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Stokkermans, Karel (26 janar 2000). "Inter-Cities Fairs' Cup". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "UEFA Super Cup". Union of European Football Associations (UEFA). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Ferrer , Carles Lozano (19 qershor 2001). "Coupe des Pyrenées – Copa de los Pirineos". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 12 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Stokkermans, Karel; Gorgazzi, Osvaldo José (23 nëntor 2006). "Latin Cup". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 12 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 15. ^ "Tournaments". Fédération Internationale de Football Association (FIFA). Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2010. Marrë më 22 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "European-South American Cup". Union of European Football Associations (UEFA). 12 dhjetor 1992. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2016. Marrë më 1 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Pessoa, Carlos; Gonzalez, Miguel Alvim (9 korrik 2009). "Pequeña Copa del Mundo". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 12 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 18. ^ "Jugadores con más partidos oficiales" (PDF). FC Barcelona. 18 maj 2010. Marrë më 14 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b "Mythical Players – Joan Segarra". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2012. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) "is the player who has made the fifth most appearances in the Barça colours, behind only Migueli, Rexach, Amor and Rifé."
 20. ^ In 2 November 2011, 681 = 592 official + 89 friendly games (FC Barcelona individual records, in 2 Nov 2011). Also 61 Barcelona B matches.
 21. ^ In 2011–12, 8 official matches. 657 before the start of 2011–12 season, including 89 Barcelona B matches and at least 52 friendly games. See FC Barcelona site match reports from 2006–07 Arkivuar 6 shtator 2011 tek Wayback Machine to 2011–12, and webdelcule.com friendly game reports from 96–97 to 05–06.
 22. ^ "Mythical Players – Migueli". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 12 tetor 2010. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "Mythical Players – Carles Rexach". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2011. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ In 2011–12, 18 official + 5 friendly. 533 before the start of 2011–12 season: 483 official, including 77 Barcelona B matches, plus unknown count of friendly games, at least 50. See FC Barcelona site match reports from 2006–07 Arkivuar 6 shtator 2011 tek Wayback Machine to 2011–12, and webdelcule.com friendly game reports from 02–03 to 05–06.
 25. ^ "Mythical Players – Guillermo Amor". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 17 janar 2011. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Mythical Players – Joaquim Rifé". FC Barcelona. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Individual records". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2010. Marrë më 10 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "LFP – Barcelona Seasons". Liga de Fútbol Profesional Tables for other seasons may be obtained using the "Other searches" button. Marrë më 30 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q "Individual Records". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 2 dhjetor 2010. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "17 Minutes Lionel Messi, Against RCD Mallorca in 2011-12 scores fastest hat-trick". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Bravo, Luis Javier (12 qershor 2009). "Spain – Lista e Golashënuesve ("Pichichi")". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 30 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Gascón, Javier (23 gusht 2010). "Los máximos goleadores en partido oficial" (PDF) (në spanjisht). Mundo Deportivo. Marrë më 23 gusht 2010.
 33. ^ "Statistics 2008–09". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2010. Marrë më 1 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Statistics 2009–10". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2010. Marrë më 1 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "Maximos golejadores en partits oficials" (PDF) (në katalonisht). FC Barcelona. 18 maj 2010. Marrë më 13 gusht 2010.
 36. ^ "Maximos goleadores en competiciones internacionales" (PDF) (në katalonisht). FC Barcelona. 18 maj 2010. Marrë më 7 gusht 2010.
 37. ^ a b "Maximos goleadores en partidos officiales y amistosos" (PDF) (në katalonisht). FC Barcelona. 18 maj 2010. Marrë më 13 gusht 2010.
 38. ^ "Mythical Players – Paulino Alcántara". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2007. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "Mythical Players – Josep Samitier". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2009. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "Mythical Players – César Rodríguez". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2010. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Mythical Players – Ladislau Kubala". FC Barcelona. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Messi had 140 on 18th May 2010 (see Maximos goleadores en partidos officiales y amistosos), after it in official + friendly matches: 53 + 2 (in 10–11) and 29 + 2 (in 11–12) = 226. Barcelona B or C goals (6 + 5 + maybe more in friendlies) are not included.
 43. ^ "Mythical Players – Josep Escolà". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2012. Marrë më 15 prill 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ a b c "Barca history rich in strikers". FC Barcelona. Marrë më 27 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 45. ^ a b "ECB: Euro/GBP exchange rates". European Central Bank. Marrë më 30 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ a b "Pound/dollars Historical Exchange Rates". Federal Reserve Bank of Saint Luis. Marrë më 30 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ Moore, Rob; Stokkermans, Karel (11 dhjetor 2009). "European Footballer of the Year ("Ballon d'Or")". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 48. ^ Arotaritei, Sorin; Di Maggio, Roberto; Stokkermans, Karel (11 dhjetor 2009). "Golden Boot ("Soulier d'Or") Awards". Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation (RSSSF). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 49. ^ "Messi wins ESM Golden Shoe – World Soccer News". Worldsoccer.com. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2010. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ "Barcelona's Pedro scores in 6th competition". USA Today. 16 dhjetor 2009. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ "List of Managers". FC Barcelona. Marrë më 13 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 52. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z "Team Records". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2011. Marrë më 15 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 53. ^ a b "La Liga season 2009–10". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2010. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "Messi, Barcelona set records in Spanish league title repeat". USA Today. 16 maj 2010. Marrë më 11 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 55. ^ "La Liga season 1992–93 Matchday 19". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 56. ^ "La Liga season 2002–03 Matchday 38". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ "La Liga season 1939–40 Matchday 22". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 58. ^ "La Liga season 2009–10 Matchday 19". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "La Liga season 2009–10 Matchday 38". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 60. ^ a b "La Liga season 2008–09". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "La Liga season 1939–40". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "La Liga season 1968–69". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ "La Liga season 1941–42". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Evolution of FC Barcelona in La Liga". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ a b "La Liga season 1973–74". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ "La Liga season 1972–73". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ "La Liga season 1974–75". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "La Liga season 1975–76". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 69. ^ "La Liga season 1957–58". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "La Liga season 1958–59". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ a b "La Liga season 1959–60". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ "La Liga season 1960–61". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 73. ^ "La Liga season 1942–43". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 74. ^ "La Liga season 1943–44". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ "La Liga season 2008–09 Matchday 19". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 76. ^ "Pep Guardiola hails Barcelona as the "best in the world"". ESPN. 27 maj 2009. Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2011. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ "Kings, queens and a young prince". FIFA. 23 dhjetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2015. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ "La Liga season 1930–31". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 79. ^ "La Liga season 1949–50". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 80. ^ "La Liga season 2008–09". Liga de Fútbol Profesional (LFP). Marrë më 28 qershor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)