Jump to content

Wikipedia:Artikuj të dëshiruar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Artikuj të dëshiruar

Në qoftë se ke një artikull të cilin nuk po e gjen në Wikipedia dhe mendon se ja vlen të shtohet, atëherë shënoje titullin e artikullit në seksionin përkatës. Në qoftë se do të ndihmosh edhe ti në këtë projekt, atëherë krijo një nga artikujt e munguar që janë shënuar më poshtë.

Ju lutem vini re:Kinematografia

Filmi

Shiko gjithashtu Portal:Film


Phase Alternating Line - Cutter - PAL - Zëri - Drejtori artistik - Kinostudio "Shqipëria Sot" - Hajg Zaharjan - Muharrem Fejzo - Dramë - Fraidy Cat (Tom and Jerry) - Puss n' Toots - Mucho Mouse - Xhevat Qorraj - Tomi dhe Xheri - Agron Vula - Toy Story 3 - WALL-E - Ridley Scott - Toy Story 2 - 2012 në film - Maksim Shehu - The Hobbit - The Silmarillion - Avi Arad - Unfinished Tales - Menduh Nushi - Mark Topallaj - The Lord of the Rings (1978 - film) - Nikolin Xhoja - Golden Globe - 2004 - Ork - Geoffrey Rush - Robert Duvall - Elijah Wood - Ratatouille (film) - Gore Verbinski - Skënder Plasari - Brian Grazer - Terry Rossio - Ted Elliott - Variety (magazine) - Spartak Pecani - Hobbit - Monsters, Inc. - Lay of Leithian - 2013 në film - Liv Tyler - A Bug's Life - Bob Murawski - Dariusz Wolski - Kleo Nini - The Adventures of André and Wally B. - Daniel Gillies - Brad Bird - Nazmi Sadiku - Boundin' - Danny Elfman - Airport - Franchise - The Game (film) - For the Birds - For Love or Money - Albafilm Studio - William Steig - Bislim Muçaj - Panic Room (film) - Frankenstein - Knick Knack - Limos Dizdari - Sony Pictures Animation - Sony Pictures Entertainment - Sophie's Choice - On Golden Pond - Cars (film) - Krimi - Cliff Robertson - One Man Band (film) - Christopher Young - Zef Mosi - Cape Fear - Spartak Papadhimitri - Zodiac (film) - Laura Ziskin - Ymer Bala - Iron Man - Steve Ditko - Stephen E. Rivkin - Geri's Game - Nuredin Loxha - Buena Vista Pictures - Georgia Engel - Tahsim Hoshafi - Kevin McNally - Red's Dream - Mater and the Ghostlight - Tin Toy - Lee Unkrich - Resurrection - Peter Docter - Alvin Sargent - Lionel Konomi - Jeffrey Katzenberg - Lifted (film) - Joe Stillman - Edwin Catmull - R. Lee Ermey - Andrew Adamson - John Ratzenberger - Fahri Pallaska - John Lasseter - Fehmi Hoshafi - Limoz Disdari - Luxo Jr. - Anastas Kondo - Jonathan Hensleigh - Dracula - Jack Davenport - Aleksandër Pogaçe - The Lost World: Jurassic Park - Judi Dench - Çun Lajçi - Ermira Bahidi - Besim Sahatçiu - Jack-Jack Attack - Back Street - Viktor Çaro - Jan Pinkava - Fehmi Oshafi - Alien³ - 2014 në film - James Horner - The Mummy - Mike's New Car - Rosemary Harris - Milenko Jeremić - Pillow Talk - Llesh Nikolla - Petrit Imami - Out of Sight - Little Accident - One True Thing - Pertef Larti - Paul Shaffer - Peter Pan - Out of Africa - Outside the Law - Paul Muni - Peter Zinner - Lover Come Back - Lumnije Muçaj - Melody Lane - McHale's Navy - Matthew W. Taylor - Mentor Kaçi - Meropi Xhoja - Milazim Salihu - Michael G. Wilson - Michael Bay - Michael Andrews - Mary Jane Watson - Mary, Queen of Scots - Madame Spy - Magnificent Obsession - Madame X - Magneto - Madagascar: Escape 2 Africa - Mamma Mia! (film) - Martin Campbell - Mark Goldblatt - Mackenzie Crook - Marc Streitenfeld - Milivoje Milivojević - Missing - Nightmare - Nenad Jovičić - Maggie Smith - National Board of Review - Nina Rota - Nobody's Fool - One Flew Over the Cuckoo's Nest - Love Birds - Olivera Vučo-Katarina - Nottingham - Naomie Harris - Myzafer Zifla - Mr. Deeds Goes To Town - Morning Glory - Predrag Golubović - Mister Roberts - Mr. Smith Goes To Washington - Murder on the Orient Express - Mystique - Mystery Submarine - My Man Godfrey - Lorenzo's Oil - Sergeant York - To Each His Own - To Kill a Mockingbird - Thoma Gaqi - There's Always Tomorrow - The Wizard of OZ - The Wolf Man - Tom Hollander - Tom Stern - Trainspotting - Triller - Touchstone Pictures - Tootsie - Tony Kaye - The Terminator - The Storm - The Mississippi Gambler - The Naughty Nineties - The Lion in Winter - The Leather Pushers - The Incredible Shrinking Man - The Last Stand - The Perils of Pauline - The Phantom Creeps - The River - The Spoilers - The Rescuers Down Under - The Raiders - The Prime of Miss Jean Brodie - Under the Volcano - Undertow - Zhani Petro - Zogu pushbardhë-1 - Zejnulla Hatibi - Zdravko Velimirović - Ylli i të trembëdhjetëave - Zbuluesit në stërvitje - Zogu pushbardhë-2 - Zoran Hristić - Çeta jonë vullnetare guri i kështjellës së madhe - Çfarë duhet të dimë për Plasjen - Çervenaka - Çdo vijë një vizatim - Zëri i paqës - Xhezair Dafa - William Teitler - Visual Effects Society - Viva Zapata! - Veljko Mandić - Valentina Caci - Unforgiven - Univision - Voja Mirić - Waterworld - Will Turner - William Hurt - Wilfred Jackson - Who's Afraid of Virginia Woolf? - Weatherby Swann - The Hurricane - The House of Fear - Sean Penn - Secret Agent X-9 - Sean Mullen - Sealed Lips - Scent of a Woman - Scott Kroopf - Sergio Leone - Shahin Kryeziu - She Gets Her Man - Showdown - Shauna Kain - Shaqir Kodra - Shakedown - Save the Tiger - Satellite Awards 2008 - Rajmonda Aleksi - Rapunzel - Rain Man - Raging Bull - Qemal Mehmeti - Quo Vadis (1951) - Ride 'Em Cowboy - Sally Field - Satellite Award for Best Cinematography - Satellite Awards - San Francisco (film) - Same Time, Next Year - Samanta Karavella - Sim Evan-Jones - Siryn - The Black Cat - The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe - The Birth of a Nation - The Birds - The Bandmaster - The Best Years of Our Lives - The Cider House Rules - The Climax - The Great Impersonation - The Heiress - The French Connection - The Deer Hunter - The Countess of Monte Cristo - Terry Jones - Terry Gilliam - Spartakus - Spencer Tracy - Spartacus - Sokol Progri - Smash-Up: The Story of a Woman - Stellan Skarsgård - Steve Lawrence - Tender Mercies - Terms of Endearment - Sweet Dreams - Stuart Beattie - Storm - Prison Break - John Cazale - Bilbil Matohiti - Bilbili i Labërisë - Bijtë e rrugicave të kalldrëmta - Bijtë e heroinës - Betimi i popullit shqiptar para Stalinit të madh - Bette Davis - Bilbili mëndjelehtë - Bill Finger - Biri i Mirditës - Biri i Partisë - Biografia e një nëne - Billy Connolly - Bill Nighy - Bill Pope - Besniku i Partise - Besim Kurti - Barry Nelson - Bashkim Shehu - Bariu i Matit - Barbara Broccoli - Bakri ynë - Banesat popullore - Bashkpuntorë me artistët - Bashkëkohësit - Ben Foster - Benon Laperi - Bekim Fehmiu në Shqipëri - Basketbollistja nr. 10 - Bashkëqytetari ynë - Bishti - Blerim i ri në fshat - Burim i madhë kursimesh - California Suite - Bukë - Bujar Babuni - Bronco Buster - Bruce Davison - Captain Jack Sparrow - Captains Courageous - Charlton Heston - Chow Yun-Fat - Cerriku - Carmine Coppola - Carla Gugino - Broadway - Broadcast Film Critics Association Awards 2008 - Boris Dvornik - Boro Begović - Boris Bizetić - Bob Kane - Blerim në bregdet - Blue Sky - Boys Town - Brigada - Bright Victory - Brigjeve të Prespës - Brigadierja - Brigada novatore - Brigada e 19-të sulmuese - BUtterfield 8 - Avni Hoti - Agim Mujo - Ai është bir i klasës punëtore - Agim Gjakova - Adrian Cerga - Academy Award - 2005 - Adil Begolli - Aksion për ndërtimin e banesave - Albert S. Ruddy - André Morell - Ankica Milenković - Anastasia - American Society of Cinematographers - Albert Xholi - Alpinistët në Korab - Aaron Stanford - A Streetcar Named Desire - 1 Maj 1973 - 2015 në film - 1 Maj 1970 - 1941 (film) - 10 ditë sulmi - 10 vjetori i lavdishëm - 25 vjetori i Kongresit të parë të BGSH - 62nd British Academy Film Awards - 90 vjetori i Lidhjes së Prizrenit - A Clockwork Orange - 8 Mile - 81st Academy Awards - 66th Golden Globe Awards - Anne of the Thousand Days - Ansambli Labëria në Maqedoni - Arti mesjetar - Arti shqiptarë në shekuj - Arti i punimit në dru - Arthur Schmidt - Aron Warner - Artet figurative me temën e LNÇ - Artistët kinezë në vendin tonë - Asdreni, poet i lulëkuqes dhe vegjëlisë - Aty është folur me pushkë dhe penë për Shqipërinë - Avdush Hasani - Ato çajnë përpara - Ata quheshin Arbër - Ata nuk vdesin - Ari i bardhë - Anës së Drinit - Ansambli i Korçës në Kosovë - Ansambli i Këngëve dhe valleve popullore në Suedi e Norvegji - Ansambli folkloristik krahinor i Kosovës - Ansambli amator Migjeni në Kosovë - Ansambli Marinela në Shqipëri - Ansambli Migjeni në Turqi - Ansambli i këngëve dhe valleve - Ansambli i valleve popullore Eleni Caulli - Anthony Quinn - Anës Bunës - Ansambli ynë në Kore - Ansambli ynë në Itali - Ansambli ynë në Greqi - Cirk - Coal Miner's Daughter - Indiana Jones and the Temple of Doom - Irjola Hoxhalliu - Indiana Jones and the Last Crusade - Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull - Imitation of Life - Indiana Jones - Aventurat e Arkës së humbur - Isadora - J. David Stem - James Norrington - Jane Fonda - James L. Brooks - James Brown - Jack Lemmon - Jada Pinkett Smith - Ilir Hunçi - Ilia Terpini - Harvey - Hasan Fico - Harry Potter and the Sorcerer's Stone - Harry Potter and the Goblet of Fire - Harry Gregson-Williams - Harry Osborn - Hawaiian Nights - Hector Barbossa - I'll Tell the World - Iceman - Hud - High Noon - Hell's Angels - Jane Krakowski - Jay Wolpert - Katharine Hepburn - Kea Wong - Katerina Biga - Katarina Stojanović - Jurassic Park - Karafil Shena - Klute - Kramer vs. Kramer - Law and Order - Lee Arenberg - Laurence Olivier - Kung Fu Panda - Kristo Jorgji - Julia Ormond - Julia - Jezebel - Joel Cox - Jessica Lange - Jeremy Irons - Jean Grey - Jeffrey Wright - 1000 pse? - John Debney - Jonathan Pryce - Joshamee Gibbs - Jonathan Hyde - Jon Favreau - John Landis - Hannah and Her Sisters - Hancock (film) - Dime Grbevski - Doin' the Town - Die Another Day - Diane Keaton - Dhimiter Orgocka - Dhurata Kasmi - Doktor Zhivago - Don't Get Personal - E.T. the Extra-Terrestrial - EON Productions - Durim Neziri - Dr. Jekyll and Mr. Hyde - Donald Kokona - Doug Liman - Destination Unknown - David S. Goyer - Creature from the Black Lagoon - Crispin Glover - Craig Wood - Conrad Vernon - Coming Home - Conrad Buff - Cry Freedom - Dan Aykroyd - David N. Weiss - David Niven - David Arnold - Daniel Cudmore - Dangerous - Elizabeta Prifti - Elizabeth Swann - Gaslight - Gene Hackman - Gary Sinise - Fredric March - Frances - Fred Stoller - Glory - Golden Globe Award for Best Original Score - Hamdi Abazi - Hamlet - Guess Who's Coming to Dinner - Great Expectations - Gordon Willis - Flash Gordon - Five Easy Pieces - Eric Darnell - Eric Idle - Enxhi Agushi - Embarrassing Moments - Elizabeth Taylor - Ema Shteto - Eric Roth - Erin Brockovich - Fatbardh Smaja - Film pirat - Fahrenheit 451 - Fadil Hysaj - Eva Mendes - Leka Bungo -


Serialë

Shiko gjithashtu Portal:Seri


The Legendary Super Saiyan - The Return of Cooler - Kiki - Tree of Might - Super Android 13 - Baby Vegjita - Bio Broly - Broly Second Coming - Broly - Bojack Unbound - Kooler - The World Stronges - Androidi 20 - Lord Slug - Videl - Dead Zone - Zarbom - Gohan - Cooler's Revenge - Androidi 19 - Omega Shenron - Androidi 18 - Napa - Androidi 17 - Muzika klasike - Dhoma pa kthim - Libri i hapur - Ditari i Stupcave - Ritme popullore - Rtk Blue - Gurra - Frekuenca e Quzës - Pasqyra e Premier Liges angleze - Liga e Kampionëve - Teatri në ekran - Drejtpërdrejt - Takimi me shkrimtarin - Dokumentari - Bujku - Pro arte - Pro et contra - Medika - Amazing - Ora e botanikës - Zëri ynë - Pa skenar - Radio Kosova - Aveny - Magazina e Premier Ligës - Telekuiz - Telekino - Top Rtk - Shkolla ime - AS - Blue Sky Live - Majin Buu - Peregrina - Romancë - Stuhia - TV Azteca - Televisión Nacional de Chile - Toshiyuki Morikawa - Babidi - Telecinco - Vanessa Gravina - Univision - RCTV - RCN Televisión - Prodhua - Phil LaMarr - RTI Televisión - The Fresh Prince of Bel-Air - Radio 21 - Çautso - Plagët e dashurisë - Tre gjermanët e trashë - Portokalli (TV) - PlayStation 2 - Planeti Vexhita - Vanni Corbellini - Will dhe Grace - Zarbon - USA Network - Planeti Namek - Telefuturo - Sajan - Saibaman - SBT - Stereo - Satira - Scrubs - Shtrigat - Sferave të Dragoit - Sistemi i shkrimit japoneze - Serial (televisión) - Rosa Maria Bianchi - TL Novelas - Rede Bandeirantes - Red Globo de Televisión - Telefe - Shpirtrat - Rede Record - Tech-noir - Robot Chicks - Takahiro Sakurai - Rikomin - Rikomi - Televen - Marina - Dandan - Daniel Lugo - Dashuri me Hunj - Dame chocolate - Colombiana de Televisión - Caracol Televisión - Christiane Torloni - Doña Barbara - Dramë - F/X - FBI (seri) - Fox Telecolombia - Express (emision) - Esperanca - Elsa Pataky - Emmy - Canal 13 (Chile) - Butch Hartman - Amarte es mi pecado - Amor Real - Amor real - Alex Borstein - Alejandro Chabán - Agnese Nano - Al Bundy - Android 18 - Anexo:Telenovelas - Aya Hisakawa - Burter - Burterin - Automan - Angry Beavers - Anexo:Telenovelas por país - Angie Cepeda - Frecuencia Latina - Game Boy Advance - Mariana de la noche - Married... with Children - Mauricio Castillo - Malu Mader - Linda Batista - La mujer en el espejo - Las Vegas (seri) - Mbreti Friza - Mi segunda madre - Novelísima - Panamericana Televisión - Parajsa dhe ferri - Novelas Caracol - Norio Wakamoto - NCIS - Nintendo DS - Krulin - Komedi - Hikaru Midorikawa - Hiromi Tsuru - ITV - Harry Shearer - Guldo - Ginju - Globo - Inocente de ti - Italia 1 - Kikuko Inoue - Kiyoyuki Yanada - Kartelë e egër - Karla Monroig - Jeince - Juliana Knust - Pasion de gavilanes -Edukim

Nga Portal:Edukim

Portal:Edukim/Artikuj që mungojnë

Kimia

Nga Portal:Kimia

Acid malonik (de, en), Acid metilmalonik (en) – Portal:Kimia/Artikuj që mungojnë

Literaturë

Nga Portal:Literaturë

Strip

Nga Portal:Strip

Portal:Strip/Artikuj që mungojnë

Medicinë

Nga Portal:Medicinë

Pse të ushqyerit e shendetshëm, është mirë për trupin tuaj?

Te hani shëndetshëm konsiston ne balancimin e dietës midis frutave dhe perimeve, drithërave, vajit te shëndetshëm, qumështit me yndyre te ulet dhe proteinat me baze bimore

Kjo balance është paraqitur ne Departamentin e Shteteve te Bashkuara te Amerikës, Departamenti i Buqesise . Kjo piramide vepron si një udhëzues për te ngrëne ne mënyre te tille qe te promovoje një trup te shëndetshëm . Sigurisht kjo piramide mund te përshtatet jetës suaj ( te tilla si ajo e një vegjetariani) , por te njëjtat aplikime përdoren edhe ne karbohidrate, yndyrore, yndyrnat e shëndetshme dhe proteinat e nevojshme qe trupi te funksionoje siç duhet.

Kontrolli i Peshës Kur keni një diete te balancuar, një nga mënyrat qe trupi juaj përfiton është kontrolli i peshës. Sipas Qendrës se Kontrollit te Sëmundjeve ne 2006, mbi 72 milion amerikan te moshës mbi 20 ishin konsideruar obez. Obeziteti është përcaktuar si një indeks i masës trupore. Te hash shëndetshëm ndihmon ne parandalimin e obizitetit disa mënyra. Se pari: Ata qe hane shëndetshëm kane tendence për te marre me pak kalori gjate ngrënies. Se dyti: Te hani shëndetshëm siguron sasi te mëdha fibrash ( te tilla si ato qe gjendjen ne fruta, perime dhe ne drithëra) Fibrat i japin trupit ndjesi e te ngopurit , e cila redukton shtimin e ushqimit gjate ditës. Se fundmi: Te hani shëndetshëm influencon ne metabolizmin tuja, duke ju lejuar juve qe te digji sa me shume kalori.

Shëndeti i Zemrës Një diete e shëndetshme zëvendëson ushqime te mbushura me kolesterol LDL ( te keqia) me ushqim qe janë te pasur me kolesterol HDL ( te mire) te tille si vaj ullirit ose salmoni). Niveli i larte i LDL kolesterol te krijuar ne gjak , mund te arrije deri ne enët e gjakut, kjo mund te çoje forcimin arterial dhe ne sëmundjet e zemrës. Kolesteroli HDL heq Kolesterilin LDL ( te keq) nga qarkullimi i gjakut te mëlçia, ku pastaj përpunohet për ta hequr nga trupi. dhe te hequr nga trupi. Nje diete e shendetshem eshte gjithashtu dhe e pasur me fibra, te cilat mund te ndihmojnë nevielin e kolesterolit te keq ne gjak.

Sheqeri ne Gjak Ushqimi i shëndetshëm gjithashtu ndihmon ne kontrollin e nivelit te sheqerit ne gjak. Kjo është arrihet kryesisht përmes karbohidrateve. Te hani ushqime qe janë te pasura me sheqer apo marrja e karbohidrateve me shumice mund te shkaktoje rritjen e glukozës ne gjak rritet ne sistemin tuaj te qarkullimit te gjakut. Edhe pse qelizat e juaja duhet te marrin glukoze për te krijuar energji, glukoza mund te prishe rezistencën e insulinës, dhe te krijoje Diabet. Insulina ehte një hormon i rëndësishëm qe zbërthen qelizat për te përthithur glukoze nen gjak. Kur qelizat behen rezistente, ata mund et thithin glukoze nga gjaku. Kjo bën qe glukoza te ngrihet mbi nivelin e shëndetshëm ne gjak, qe rezulton ne dëmtime serioze te enëve te gjakut.

Parandalimi sëmundjeve Te hash shëndetshëm gjithashtu ndihmon ne parandalimin e sëmundjeve. Ushqime t e shëndetshme veçanërisht perimet, kane tendence te përmbajnë nivel te larte te te pytochemicals. Këto janë substanca qe te rrisin aftësinë e sistemit tuaj imunitar për te luftua sëmundjet. Ushqimi i shëndoshem gjithashtu ndihmon ne parandalimin e kushteve qe nxisin sëmundjet. Për shembull sipas Klinikes Mayo, duke ngrëne ushqime me pak te yndyrshme dhe duke rritur sasinë e ushqimeve me baze bimore ju mundeni vërtet te parandaloni kancerin. Ushqimi i shëndoshem mund te ndihmoje ne parandalimin e sëmundjeve te zemrës, diabetit dhe madje dhe sëmundjes

Gjeografi

Nga Portal:Gjeografi

Portal:Gjeografi/Artikuj_që_mungojnë/Kosovo

Francë

Nga Portal:Franca

Le Monde (fr) - Daniel Schneidermann (fr, bg, en) - Périgueux (en, fr)

Politikë

Nga Portal:Politikë

Lëvizjes se të Painkuadruarve (de, en, es, fr, hr, it), Bhumibol Adulyadej (en) – Portal:Politikë/Artikuj që mungojnë

Parti

Puerto Rican Independence Party (en)

Informatikë

Nga Portal:Informatikë

Muzikë

Shiko dhe

arkitekturë