Arti si mëkat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arti si mëkat është një libër i shkrimtarit të mirënjohur shqiptar, Ismail Kadare, i botuar nga Shtëpia Botuese Onufri, në vitin 2015 dhe ka 64 faqe [1].

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbajtje e shkëputur nga libri[2]:

Ka dy fate artistësh. Një palë lindin dhe rriten në shtëpi ku arti ka hyrë, ndërkaq: biblioteka është plot me libra, pasditeve nëna luan në piano ose emta pikturon, pasdarkeve miqtë flasin për letërsinë, artet dhe spiritizmin. Një palë tjetër nuk njohin asgjësend nga këto.

Në shtëpitë e tyre nuk është dëgjuar kurrë muzikë, s'është folur kurrë për pikturë dhe të vetmit dialogë dramatikë që janë dëgjuar kanë qenë grindjet e prindërve në ditët plot mërzi. Askush nuk mund ta dijë, ndërkaq, se cili mjedis e nxit më fuqishëm prirjen e artistit të vogël: ai që e josh me praninë e tij gjithkund, apo tjetri, që ia shton etjen me mungesën e tij.

Ndërkaq, ka edhe një fat të tretë, disi më të rrallë, por më dramatik. Jo vetëm që fëmija që ëndërron të pikturojë ose të shkruajë nuk ka kurrfarë nxitjeje nga njerëzit e familjes, por, përkundrazi, ka pengesë. Dhe artisti i ri shkon drejt artit siç shkohet drejt mëkatit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.shtepiaelibrit.com/store/sq/vepra-e-kadarese/4269-arti-si-mekat-ismail-kadare.html
  2. ^ Kadare, Ismail (2015), Arti si mëkat, Onufri, fq. 64, ISBN 978-9928-186-63-8, marrë më 6 tetor 2015 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)