Bujani (Lipjan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bujani)
Shko te: navigacion, kërko


Bujani
Fshat
Vendndodhja
Bujani is located in Kosova
Bujani
Bujani
42°29′10″V 21°04′45″L / 42.486155°V 21.079238°L / 42.486155; 21.079238Koordinatat: 42°29′10″V 21°04′45″L / 42.486155°V 21.079238°L / 42.486155; 21.079238
Administrimi
Shteti Flamuri Kosova
Komuna Lipjanit
Rajoni Prishtinës
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Prefiksi (+381) 38
Targa 01


Bujani është një vendbanim në komunën e Lipjanit.

Histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ne Fshatin Bujan ne vitin 1912 ndodhi një masakër ku shovenistet serb lanë te vdekur rrethë 48 civil Shqiptare.

Ata fillimishtë e quanë ne fshatë nje postarë gjoja se ne një ore te caktuarë do ju vijnë disa dokumente dhe kur filloji grumbullimi i fshatareve policia shoveniste serbe filloji sulmin mbi popullaten civile shqiptare të pa armatosurë.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]