Rogaçica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rogana)
Jump to navigation Jump to search
Rogaçicë
Roganë
Fshat
Vendndodhja
Rogaçicë is located in Kosova
Rogaçicë
Rogaçicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Dardanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Anamoravë
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 20″ Veri

21° 40′ 59″ Lindje

Rogaçicë është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Roganë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky fshat shtrihet rreth 8-9 km në lindje të Kamenicës.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtu nga familjet muhaxhire u përqendruan këto vëllazëri: Rrapët, Huruglicët dhe Lipovicët.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uka, Sabit. Dëbimi. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]