Jump to content

Çmimet Golden Globe 2005

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Edicioni i 62-të i Çmimeve Golden Globe, që nderoi më të mirët në film dhe televizion për vitin 2004, u mbajt më 16 janar 2005.[1][2][3][4] Nominimet u lajmëruan më 13 dhjetor 2004.[5][6][7]

Filmi Sideways u nominua më së shumti (7 herë). Filmi The Aviator fitoi më së shumti çmime, me 3 (duke përfshirë Filmi më i Mirë - Dramë). Finding Neverland u nominua më së shumti (5 herë) pa asnjë fitore.

Fituesit dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këta janë të nominuarit për Edicionin e 62-të të Çmimeve Golden Globe. Fituesit vendosen në maje të secilës listë.

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi më i Mirë
Dramë Muzikal apo Komedi
Performanca më e Mirë në një Film - Dramë
Aktor Aktore
Performanca më e Mirë në një Film - Muzikal ose Komedi
Aktor Aktore
Performanca më e Mirë Përkrahëse në një Film – Dramë, Muzikal ose Komedi
Aktor Përkrahës Aktore Përkrahëse
Regjisori/ja më i/e Mirë Skenari më i Mirë
Kolona Zanore më e Mirë Kënga më e Mirë Origjinale
Filmi më i Mirë në Gjuhë të Huaj

Filmat në vijim u nominuan disa herë:

Nominime Filmi
7 Sideways
6 The Aviator
5 Closer
Finding Neverland
Million Dollar Baby
4 Eternal Sunshine of the Spotless Mind
3 Hotel Rwanda
Kinsey
The Phantom of the Opera
2 De-Lovely
Kill Bill: Volume 2
Ray
The Sea Inside

Filmat në vijim morën fitore të shumëfishta:

Fitore Filmi
3 The Aviator
2 Closer
Million Dollar Baby
Sideways

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali më i Mirë Televiziv
Dramë Muzikal apo Komedi
Performanca më e Mirë në një Serial Televiziv - Dramë
Aktor Aktore
Performanca më e Mirë në një Serial Televiziv - Muzikal apo Komedi
Aktor Aktore
Performanca më e Mirë në një Miniserial apo Film Televiziv
Aktor Aktore
Performanca më e Mirë në një Serial, Miniserial apo Film Televiziv
Aktor Përkrahës Aktore Përkrahëse
Miniserial apo Film Televiziv
 • The Life and Death of Peter Sellers (HBO)
  • American Family (PBS)
  • Iron Jawed Angels (HBO)
  • The Lion in Winter (Showtime)
  • Something the Lord Made (HBO)

Serialet në vijim janë nominuar disa herë:

Nominime Seriali
5 Desperate Housewives
4 The Life and Death of Peter Sellers
The Sopranos
3 Iron Jawed Angels
The Lion in Winter
Nip/Tuck
Will & Grace
2 Arrested Development
Boston Legal
Deadwood
Entourage
Sex and the City
Something the Lord Made

Serialet në vijim morën fitore të shumëfishta:

Fitore Seriali
2 Desperate Housewives
The Life and Death of Peter Sellers

Ceremonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prezantuesit/et[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi Cecil B. DeMille[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Robin Williams

Miss Golden Globe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kathryn Eastwood (bija e Clint Eastwoodit dhe Jacelyn Reeves)

Zbërthimi i çmimeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrjetet televizive në vijim kanë marrë nominime të shumëfishta:

Nominime Rrjeti
20 HBO
9 ABC
6 FX
NBC
4 Fox
Showtime
2 CBS
PBS
TNT

Rrjetet në vijim kanë marrë fitore të shumëfishta:

Fitore Rrjeti
2 ABC
HBO

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ LaSalle, Mick (17 janar 2005). "'Sideways' wins expected Golden Globe; 'Aviator' success makes Oscar handicappers scratch heads". San Francisco Chronicle. Marrë më 10 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Welkos, Robert; King, Susan (17 janar 2005). "A Golden glow". Los Angeles Times. Marrë më 10 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "DiCaprio, Foxx, Swank, Bening Grab Golden Globes". NPR. 17 janar 2005. Marrë më 10 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Karger, Dave; Cruz, Clarissa; Weiner, Allison (24 janar 2005). "EW recaps the Golden Globes". Entertainment Weekly. Marrë më 10 janar 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Snyder, Gabriel (13 dhjetor 2004). "Globes noms all about booze and Hughes". Variety. Marrë më 10 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Aviator soars in Golden Globe nominations". The Guardian. 13 dhjetor 2004. Marrë më 10 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "2004 Golden Globe Awards nominees". USA Today. 13 dhjetor 2004. Marrë më 10 janar 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)