Flamuri i Gjeorgjisë (shteti)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stampa:FIAV Purported flag of the Kingdom of Iberia after Christianization of the monarchy
Stampa:FIAV Purported flag of the Kingdom of Iberia after Christianization of the monarchy 

.Flamuri i Gjeorgjisë ( gjeorgjisht: საქართველოს სახელმწიფო დროშა, translit.: Stampa:Ka-translit </link> ), i njohur gjithashtu si flamuri me pesë kryq ( gjeorgjisht: ხუთჯვრიანი დროშა, translit.: Stampa:Ka-translit </link> ), është një nga simbolet kombëtareGjeorgjisë . Fillimisht një flamur i Mbretërisë mesjetare të Gjeorgjisë, ajo u ripopullua në fund të shekullit të 20-të dhe në fillim të shekullit të 21-të gjatë ringjalljes kombëtare gjeorgjiane

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri aktual u përdor nga lëvizja patriotike gjeorgjiane pas pavarësisë së vendit nga Bashkimi Sovjetik në 1991. Nga fundi i viteve 1990, dizajni ishte bërë i njohur gjerësisht si flamuri kombëtar historik gjeorgjian, pasi veksillologët kishin vënë në dukje kryqin e Jeruzalemit kuq në të bardhë, i paraqitur si flamuri i Tbilisit në një hartë të shekullit të 14-të nga Domenico dhe Francesco Pizzigano . [1] Nga fundi i vitit 2021, një monedhë e sapozbuluar e Mbretit David Ndërtues me gdhendje të kompozimit me pesë kryq tani daton flamurin gjeorgjian në shekullin e 12-të. [2] Sipas Këshillit Shtetëror të Heraldikës, monedha është e një rëndësie më të madhe dhe është një provë e pagabueshme për historinë e flamurit kombëtar gjeorgjian të përdorur gjatë mbretërimit të mbretit David IV. [3]

Shumica e gjeorgjianëve, duke përfshirë katolik-patriarkun me ndikim të Kishës Ortodokse Gjeorgjiane, mbështetën rivendosjen e flamurit dhe në 1999 Parlamenti i Gjeorgjisë miratoi një projekt-ligj për ndryshimin e flamurit. Megjithatë, ai nuk u miratua nga presidenti i atëhershëm Eduard Shevardnadze . Ai u miratua në fillim të viteve 2000 nga partia kryesore opozitare, Lëvizja e Bashkuar Kombëtare e udhëhequr nga Mikheil Saakashvili, si një simbol i rezistencës popullore ndaj sundimit të Shevardnadze, si dhe një simbol i Revolucionit të Trëndafilave . [4]

Flamuri u miratua nga Parlamenti më 14 janar 2004. [5] Saakashvili e miratoi zyrtarisht atë nëpërmjet Dekretit Presidencial nr. 31 të nënshkruar më 25 janar, [6] pas zgjedhjes së tij si president. Më 14 janara shënohet dita e flamurit të Gjeorgjis.[5]

Dizajn[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri kombëtar i Gjeorgjisë, siç përshkruhet në dekret:

Flamuri kombetar gjeorgjian është një drejtkëndësh i bardhë, me një kryq të madh të kuq në pjesën qendrore që prek të katër anët e flamurit. Në katër qoshe ka katër kryqe bolnur-katskhuri me te njëjtën ngjyrë si kryqi i madh.

Skema E kuqe E bardha
RGB 255-0-0 255-255-255
CMYK 0-100-100-0 0-0-0-0
Pantone 485 C I sigurt
Web #FF0000 #FFFFFF
Fletë ndërtimi i flamurit

Flamujt e mëparshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Pesë kryqet në flamurin aktual të Gjeorgjisë nganjëherë interpretohen se përfaqësojnë ose Pesë Plagët e Shenjta, ose ndryshe Krishtin dhe Katër Ungjilltarët . [7]

Shtetet e hershme gjeorgjiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dizajni i parë i flamurit gjeorgjian u shfaq gjatë epokës së shtetit të hershëm gjeorgjian, Principata e Iberisë, e cila kishte një kryq të kuq në një sfond të bardhë, të ngjashëm me flamurin e Anglisë . Principata e mëpasshme e Tao-Klarjetit ndau të njëjtin flamur.

Flamujt mesjetarë të Gjeorgjisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Detaje e tabelës Pizzigano të vitit 1367, që tregon Tbilisin dhe flamurin e saj

Flamuri i bardhë me kryqin e vetëm të kuq të Shën Gjergjit supozohet se është përdorur nga mbreti Vakhtang I në shekullin e 5-të. </link>[ <span title="The material near this tag is possibly inaccurate or nonfactual. (August 2013)">e dyshimtë</span> ] [8] Sipas traditës, mbreti Tamar (v. 1213) përdori një flamur me një kryq të kuq të errët dhe një yll në një fushë të bardhë. Në hartën e vitit 1367 nga Domenico dhe Francesco Pizzigano, flamuri i Tifilisit (Tbilisi) tregohet si një kryq i Jeruzalemit (një kryq i madh me kryqe më të vogla në çdo lagje). Sipas D. Kldiashvili (1997), kryqi i Jeruzalemit mund të jetë adoptuar gjatë mbretërimit të mbretit George V. [9]

Pas rënies së Mbretërisë së Gjeorgjisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Republika Demokratike e Gjeorgjisë (1918-1921)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë ekzistencës së shkurtër të Gjeorgjisë si një shtet i pavarur si Republika Demokratike e Gjeorgjisë nga viti 1918 deri më 1921, u mnga Domenico dhe Francesco Pizzigano . [10] Nga fundi i vitit 2021, një monedhë e sapozbuluar e Mbretit David Ndërtues me gdhendje të kompozimit me pesë kryq tani daton flamurin gjeorgjian në shekullin e 12-të. [11] Sipas Këshillit Shtetëror të Heraldikës, monedha është e një rëndësie më të madhe dhe është një provë e pagabueshme për historinë e flamurit kombëtar gjeorgjian të përdorur gjatë mbretërimit të mbretit David IV. [12]iratua një flamur i përbërë nga një fushë e kuqe e errët me shirita bardh e zi në kanton; rastësisht, brezat bardh e zi i ngjajnë si flamurit civil të Prusisë (përdorur deri në vitin 1933) ashtu edhe flamurit të kantonit zviceran të Friburgut, veçanërisht këtij të fundit. Dizajni rezultoi nga një konkurs kombëtar i projektimit të flamurit të fituar nga piktori Iakob Nikoladze . Ai u shfuqizua nga Bashkimi Sovjetik pas inkorporimit të Gjeorgjisë në 1921 në BRSS. Pas rënies së BRSS, Gjeorgjia miratoi një version të modifikuar me gjatësi të zgjatur (shih më poshtë).

Republika Socialiste Sovjetike e Gjeorgjisë (1921–1991)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë periudhës sovjetike, Gjeorgjia miratoi disa variante të flamurit të kuq sovjetik duke përfshirë fillimisht emrin e Republikës Socialiste Sovjetike Gjeorgjiane, dhe më vonë një çekiç dhe drapër të kuq me një yll në një diell blu në kanton dhe një shirit blu në pjesën e sipërme të flamurit. . Flamuri i SSR-së së Gjeorgjisë u zëvendësua me flamurin e Republikës Demokratike të Gjeorgjisë nga qeveria gjeorgjiane në nëntor 1990, pak para se të shpallte pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik.

Gjeorgjia (1991–2004)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i mëparshëm i përdorur nga Republika Demokratike e Gjeorgjisë nga viti 1918 deri në 1921 u rivendos si flamuri i Republikës së Gjeorgjisë më 8 dhjetor 1991, nga Këshilli i Lartë i Republikës së Gjeorgjisë . Megjithatë, më pas humbi popullaritetin pasi u lidh me periudhën kaotike dhe të dhunshme pas rënies së Bashkimit Sovjetik. Ngjyra e kuqe e verës simbolizon kohët e mira të së kaluarës si dhe të ardhmen, ndërsa e zeza përfaqëson sundimin rus dhe e bardha përfaqëson shpresën për paqe. [13] Ky flamur u zëvendësua më vonë nga flamuri aktual gjeorgjian pas Revolucionit të Trëndafilave pa gjak.


 • Flamuri i Republikës Socialiste Sovjetike të Gjeorgjisë
 • Stema e Gjeorgjisë (shteti)
 • Flamuri i Abkhazisë
 • Flamuri i Axharisë
 • Flamuri i Osetisë së Jugut
 • Flamuri i Anglisë2

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The new flag of Georgia does not seem to be related with this historical banner. The flag of the National Movement was unknown ten years ago [1993] and was called 'the Georgian historical national flag' by the opposition leaders only after publications by the Georgian vexillologist I.L. Bichikashvili." Mikhail Revnivtsev, 25 November 2003 crwflags.com
 2. ^ Georgian Journal 27 Dec, 2021 Newly-Discovered Coin Dates Georgian Five-Cross Flag Back to XII Century Arkivuar 1 prill 2024 tek Wayback Machine
 3. ^ State Council of Heraldry 24 Dec, 2021 About the new discovered coin
 4. ^ "A majority of Georgians, including the patriarch of the Georgian Orthodox Church, have long favored adopting the five-cross banner as the nation's official flag. But the outgoing president stymied all efforts to make the change. In 1999, the Georgian Parliament voted to change the flag, and all Shevardnadze had to do was issue a supportive Decree. Inexplicably, he refused to do so, instead setting up a powerless Heraldic Commission to study the matter. When Saakashvili founded the National Movement in 2001, therefore, the five-cross flag was the natural choice to illustrate his party's populist bent." Brendan Koerner, "What's With Georgia's Flags?", Slate, 25 November 2003.
 5. ^ a b "Georgia celebrates National Flag Day today". Agenda.ge. 14 jan 2017. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2017. Marrë më 9 prill 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ Presidential Decree 31(in Georgian)
 7. ^ Michael Spilling, Winnie Wong: Georgia p. 37.
 8. ^ Theodore E. Dowling, Sketches of Georgian Church History, New York, p 54. D.M.Lang – Georgia in the Reign of Giorgi the Brilliant (1314–1346). Bulletin of the School of Oriental and African Studies, University of London, Vol. 17, No. 1 (1955), p. 84. G. Macharashwili დროშა გორგასლიანი, თბ. 2011.
 9. ^ David Kldiashvili, ქართული ჰერალდიკის ისტორია ("History of Georgian heraldry"), Parlamentis utskebani, 1997; pp. 30–35.
 10. ^ "The new flag of Georgia does not seem to be related with this historical banner. The flag of the National Movement was unknown ten years ago [1993] and was called 'the Georgian historical national flag' by the opposition leaders only after publications by the Georgian vexillologist I.L. Bichikashvili." Mikhail Revnivtsev, 25 November 2003 crwflags.com
 11. ^ Georgian Journal 27 Dec, 2021 Newly-Discovered Coin Dates Georgian Five-Cross Flag Back to XII Century Arkivuar 1 prill 2024 tek Wayback Machine
 12. ^ State Council of Heraldry 24 Dec, 2021 About the new discovered coin
 13. ^ Steve Luck, red. (1997). Oxford Family Encyclopedia (first ed.). London: George Philip. Oxford University Press. fq. 281. ISBN 0-19-521367-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Georgia (në anglisht), Flags of the World
 • Georgia (në anglisht), Vexilla Mundi

Stampa:Asia topicStampa:NationalflagsStampa:Georgia (country) topics

Georgia
Five Cross Flag
Use National flag, civil and state ensign Small vexillological symbol or pictogram in black and white showing the different uses of the flag Small vexillological symbol or pictogram in black and white showing the different uses of the flag Reverse side is congruent with obverse side Flag can be hung vertically by hoisting on a normal pole, then turning the pole 90°
Proportion 2:3
Adopted 12th century (five cross flag)

14 January 2004; 20 years ago (2004-01-14) (current design)
Design A white field with a centred red cross; a red <i>Bolnur-Katskhuri</i> cross centres each quarter.
Use Presidential Standard
Proportion 1:1
Proportion 1:1
Design Flag of the Minister of Defence
Proportion 1:1
Design Flag of the Chief of the General Staff
Proportion 2:3
Design War flag of Georgia
Use Naval ensign Small vexillological symbol or pictogram in black and white showing the different uses of the flag Small vexillological symbol or pictogram in black and white showing the different uses of the flag Reverse side is congruent with obverse side
Proportion 2:3
Design A blue field with a white cross bordered by green.