Golden Globe - 2005

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Filmat, aktorët dhe regjisorët e nominuar për çmimin “Golden Globe”, i cili organizohet në 16 janar 2005.

Kategoria : Protagonist dramatik[redakto | redakto tekstin burimor]

Aktori me i mire në rolin kryesor dramatik
Aktorja me e mire në rolin kryesor dramatik

Kategoria : Protagonist muzikor ose komedi[redakto | redakto tekstin burimor]

Aktori me i mire rolin kryesor muzikor ose komedi
Aktorja me i mire në rolin kryesor muzikor ose komedi

Kategoria : Role dytësore[redakto | redakto tekstin burimor]

Aktori me i mire ne një rol dytësor
Aktorja me e mire ne një rol dytësor

Kategoria : Regjia[redakto | redakto tekstin burimor]

Regjisori më i mirë

Kategoria : Film dramatik[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmi më i mirë dramatik

Kategoria : Filmi muzik ose komedi[redakto | redakto tekstin burimor]

Filmi më i mirë muzikor ose komedi

Kategoria : Muzika e filmit[redakto | redakto tekstin burimor]

Kolona me e mire zanore
Muzika dhe teksti David Bryson, Adam Duritz
Muzika dhe teksti Glen Ballard, Alan Silvestri
Muzika Andrew Lloyd Webber, Teksti Charles Hart
Muzika dhe teksti Jerry Duplessis, Andrea Guerra
Muzika dhe teksti Mick Jagger, David A. Stewart

Kategoria : Skenari[redakto | redakto tekstin burimor]

Skenari më i mirë