Magura

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Magurja)
Shko te: navigacion, kërko
Magurë
Fshat
Vendndodhja
Magurë is located in Kosova
Magurë
Magurë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Lipjan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 573 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 32′ 22″ Veri

21° 0′ 37″ Lindje

Magurë është një vendbanim në komunën e Lipjanit, Kosovë.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Etimologjia e toponimit Magurë është me prejardhjen arumune dhe rrjedh nga fjala latine Moγoro domethënë "kodër e vogël", "kodrinë", në shqip Magulë, "kodër", "bregore" dhe në rumanisht Măgură me të njëjtin kuptim.[1]

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 100.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]