Ndryshimi mes inspektimeve të "Holanda"

Jump to navigation Jump to search
6 bytes added ,  1 vit më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
Sindikatat dhe organizatat e punëdhënësve konsultohen paraprakisht në bërjen politikave në fushat financiare, ekonomike dhe sociale. Ata takohen rregullisht me qeverinë në Këshillin Social-Ekonomik. Ky organ këshillon qeverinë dhe këshilla e tij nuk mund të shmangen me lehtësi.
 
Holanda ka një traditë të gjatë të tolerancës sociale. Në shekullin e 18-të, ndërsa Kisha e Reformuar Holandeze ishte fe shtetërore, katolicizmi, forma të tjera të protestantizmit, të tilla si baptistët dhe LutheransLutherane, dhe Judaizmi[[Jehudizmi]] toleroheshin. Në fund të shekullit të 19-të këtë traditë holandez i tolerancës fetare shndërruar në një sistem shtyllor, në të cilën grupet fetare bashkëjetonin veç e veç dhe ndërthureshin vetëm në nivel të qeveritar.
 
== Njësitë administrative ==
* 30 % [[Kisha Katolike Romake|katolik]]
* 20 % [[protestant]]
* 9 % të tjera (5,8 % [[Feja Islame|islame]], 0,6 % [[hinduizmi]], [[budizmi]], [[JudaizmiÇifutët|judizmi]] etj.)
* 41 % [[Ateizmi|ateist]]
 
726

edits

Menyja e navigimit