Gentian Çoçoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Gentian Çoçoli vjen nga qyteti jugor shqiptar të Gjirokastrës, në afërsi të kufirit grek. Ai është themelues dhe redaktor i periodike letrare Aleph dhe punon me Aleph Press.

Çoçoli ka publikuar tri koleksione me poezi, më së fundi "Soil Human" në vitin 2006. Ai ka përkthyer edhe disa poetë bashkëkohore amerikane dhe fitoi një çmim për përkthimin e tij të Seamus Heaney.

"Circumference i hirit" e tij ishte zgjedhur një Poezisë libri më i mirë i Vitit në vitin 2001 nga Ministria e Kulturës në Shqipëri.

Ai drejton kulturës dhe artit departament në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve të Shqipërisë.

Libra me poezi

Qytetrime Të PËRKOHSHME (Tiranë, 1996); Perimetri i hirit (Tiranë, 2001)


Në dorë të autorit

për Parid Teferici I. 1921

Pra, ashtu si Nikolay Gumilyov Me këmbët dhemb, vëmendje! busull e tij me dëborë të vendosur për kursin e fundit, Shtrëngon Iliada, duart shtrirë, Për të vënë në pah se çfarë do të ndodhë Kur plumbat plummeting theks trupin e tij Dhe le të gjithë, zbulesë përfundimtare Marrë rrugën e saj përfundimtar brooding mbi ballin e tij. Më pas një heshtje e thellë do të bjerë, Lighter se bora freskët në shtjellat e fundit ditë, pëshpërit sjellshëm në ruse dhe e lashtë greke do të bartin Nga shkrehur derë, e zezë si bojë, Lëkurë, peshë, ndërprerë: "Të lutem, zonjë, zonjat parë" "Insistoj, zonjë, zonjat të parë."

II. 2005

Dhjetori. Piazza d'Autore, Fontana di Lingua. Një takim i njerëzve në mermer. por bingeing Ka rrahur, përlyer trupin e tyre, madje edhe më të fortë, Dhe në këtë ajër transparent, me qëllim etched si dhe, Njëri prej tyre, larg nga pjesa tjetër, nuk del një hap Nga mesme, duke qenë një bas-lehtësim, jo ​​të plota në atë, Dhe me tipare shumë njerëzore rafinuar, Edhe pse edhe pjesët që mungojnë pasqyrojnë atë që është njerëzore. Në dhëmbët e tij ai clenches një hundëz prej druri (të bëra edhe nga mermeri), Bllokimi pjesën tjetër parashtruar në trupin e tij, të papërcaktuar nga autori, Ndërsa të gjitha që gurgles padukshme ujit nga mollë Adamit të tij, "Raundi kurrizin e këmbë të tij, spurting nga një çarje tip i cili daltë-së, të mbajtur në një grusht të mirë-tanned, inçizuara mbi ballin e tij.

III.

Banorët e 1995. Jo shumë larg nga këtu, Një sirenë e kohës sonë është dëgjuar, Pastaj shtëna, vajtim, heshtja padepërtueshëm. Dhe çdo gjë nga përsëri në fillim. Sezoni i njeriut ka filluar. Dhe, edhe më larg nga ne, Një pyll i lashtë, i vëmendshëm dhe i zymtë, Mban të drejtën për të mbyllur dyert e tij të rënda në kohë, Këtë herë përgjithmonë.

IV. 1998

Në heshtjen e një shtëpie të huaj, në rrëzë të kodrës, Ngarkuar me patosin vjeshtak të vreshtave, Përkthyes Lirim ulet për të çliroj një gjuhë mermeri. Është një moment i rrallë si mijëra sy të parë, si në qoftë se në ekran, Pika e penës së tij të cilën e ka therur në fund Rruga kapilar, në mënyrë vdekje gri, Që përfundon në këmbë. Megjithatë, drita verbuese në të cilën ai nxjerr sytë dhe flinches nuk vjen Nga kapje bakrit sandale të lashta, por Nga pin fuçi e snajper No ---, i cili nga kreshtë malore, Fshehur në shtëpitë ushqyes urtësi fruktoza, Nxiton në mesditë për të xhiruar një vrimë në majë të pendë E cila në injoroj një sy unleashes këtë magmë hexametrical. Kështu afër ishte gjuha, por kjo nuk është për t'u shkruar.

-Translated Nga shqip nga Robert Elsie


[NE Dorë Të autorit.]


Shpella Skotini


Ekskursioni në terr, ky më i hershëm i motherhoods. Me kokat tona pushimi në ato pëllëmbë hije, Ne crept, delving në trupin e shpellës, Por ne u kthye, ne gjithmonë u kthye. erërat veri në ujërat në barkun e humnerës, breezes Sombre defekt në zorrët e qenieve tona. Ne ishim aty për të lindur për frikë, dhe vetullat tona - të shkrimit, Shpella na huazohet gravities e saj, Një turmë e shkop fluttered nga drejt dritës. "Pasi, të speleologjistët derdhur litra pathëna Nga fluorescein në ujë atje poshtë, E cila rishfaqur milje larg, Ku lumenjtë e Drino dhe Kardhiq takohen Në Palokastra Cascade ". thelbin e saj distiluar në një mjegull mbushur tepër me fjalë, Fluorescein plotësisht e gjysmave të kafkave tona. Dhe pastaj, një kthim të lirë. Subpassages ose Submeanings e synapses u rrit në kufijtë e tyre, Me të gjithë ne atje, dhe për një moment, ne ishim gjuhën e vetë.


-Translated Nga shqip nga Robert Elsie


[Ne shpellën e Skotinisë.]