Jump to content

Flora Brovina: Dallime mes rishikimesh

1.396 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Rreshti 1:
{{Infobox person
[[Skeda:Flora Brovina.jpg|thumb|300px]]
| emri = Flora Brovina
'''Flora Brovina''' u lind më 30 shtator 1949 në Skenderaj. Studimet në Fakultetin e Mjekësisë i mbaroi po në Prishtinë. Ka botuar disa vëllime me poezi: ”Vërma emrin tim” (1973), “Bimë e zë” (1979), “Luleborë” (1988), “Mat e çmat” (1995) dhe “Thirrje e Kosovë” (1999, në kohën kur ajo ishte në burgun e Pozharevacit në Serbi). Në vitin 1999, në një kohë kur fati i Flora Brovinës pas arrestimit ishte i panjohur, ajo mori Çmimin Tucholsky për vitin 1999 ''in absentia'' nga PEN Klubi Suedez.
| emër tjetër =
| foto = Flora Brovina.jpg
| përshkrimi =
| datëlindja = 30 Shtator 1949
| vendlindja = Skenderaj
| data e vdekjes =
| vendvdekja =
| qyteti ku jeton = Prishtinë
| kombësia = Shqiptare
| nënshtetësia = Kosovare
| arsimimi =
| shkolla =
| profesioni = Politikane
| vepra të njohura = "Vëma emrin tim", "Bimë e zë", "Luleborë", "Mat e çmat", "Thirrje e Kosovë"
| i njohur =
| e njohur =
| vitet aktiv =
| kompania =
| organizata = Të drejtat e njeriut dhe e të grave
| titulli =
| posti politik =
| paraardhësi =
| pasardhësi =
| partia =
| statusi civil =
| bashkëshortja =
| bashkëshorti =
| fëmijë =
| prindër =
| çmime =
}}
 
'''Flora Brovina'''
Aktiviste e të drejtave të njeriut dhe e të drejtave të grave, poete dhe figurë politike. Ajo u lind në Skenderaj, në rajonin e Drenicës, dhe u rrit në Prishtinë, ku bëri edhe shkollën dhe filloi të studionte njekësi. Pasi përfundimit të studimeve universitare në Zagreb, ku u specializua në pediatri, u kthye në Kosovë dhe punoi për një farë kohe si gazetare për të përditshmen në gjuhën shqipe Rilindja. Jo shumë kohë pas kësaj i u kthye profesionit dhe pasionit të saj të vërtetë të shërbimit shëndetësor dhe për shumë vjet punoi në departamentin e pediatrisë së spitalit të përgjithshëm të Prishtinës. Pas viteve 1989-90, kur situata politike dhe e të drejtave të njeriut u përkeqësua në mënyrë dramatike, ajo vazhdoi të ishte aktive me sa kishte mundësi në fushat shëndetsore dhe humanitare.<ref>{{cite book|last1=Elsie|first1=Robert|title=Fjalor Histori i Kosovës|date=2011|publisher=Skanderbeg Books|location=Tiranë|isbn=978 - 99943 - 51 - 70 - 1|pages=96 - 97}}</ref>
==Referenca ==
{{reflist}}
157

edits