Lindita Ahmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lindita Ahmeti
U lind më26 prill 1973
Prizren,
Vdiq më8 prill 2024
Shkup
Kombësiashqiptare
Gjinitë letrarePoezi


Lindita Ahmeti (1973-2024) ka qenë poete shqiptare.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindita Ahmeti ka lindur në një familje shqiptare në Prizren. Pas diplomimit nga shkolla e mesme në Shkup, ajo studioi filologji klasike në Fakultetin Filologjik të Universitetit të Shkupit. Ajo ka ligjëruar letërsinë antike në Universitetin e Tetovës dhe ka qenë anëtare e Klubit PEN në Maqedoni.

Ahmeti ka shkruar poezi në gjuhën shqipe dhe maqedone që nga fillimi i viteve '90. Ajo ka botuar katërmbëdhjetë vëllime me poezi në shqip, maqedonisht dhe bullgarisht. U nda nga jeta më 8 prill 2024 në Shkup.

Vepra të botuara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gjuhën shqipe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mjedra dhe bluz, (1993), përmbledhje poezish;
 • Ishulli Adular, (1996) përmbledhje poezish;
 • Brezi i Zonjës, (2000), Përmbledhje poezish;
 • Vetë përballë Erosit, (2004), përmbledhje poezish;
 • Nga mështeknaja e babait, me mallëngjim, (2015), përmbledhje poezish;
 • Dhoma pa derën dalëse, (2015), përmbledhje poezish;
 • Lulja Alba (2015), përzgjedhje poezish
 • Mbrojtja e Hekubës, (2020), përzgjedhje poezish

Në gjuhën maqedone[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Камена месечина, (1998)
 • Син сон, Макавеј, (2002)
 • Призивање во април, (2007)
 • Утрешните монети, (2011)
 • Акцентот паѓа врз Хермес, (2020)

Në gjuhën bullgare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Пролетен копнеж,(2008).


Perkthime në polonisht[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Pesë poezi, trans. Dorota Horodyska, letërsia në botë në vitin 2013 / 5-6, s.383-388.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Biografia në faqen e internetit të PEN të Maqedonisë/ portal i dedikuar për biografi letërsisë shqipe Intervistë me poetin
 • Biografia, Letërsi në botë në vitin 2013 / 5-6, s.425.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]